PARTNER PORTALU
  • BGK

Strategia transportowa Małopolski

  • JL    14 kwietnia 2010 - 10:08
Strategia transportowa Małopolski

Władze regionu zatwierdziły raport o stanie systemu transportowego w regionie. Zawiera on m.in. ocenę infrastruktury oraz popytu i podaży na usługi transportowe.
Dokument jest wynikiem zakończenia drugiego etapu w ramach prac nad „Strategią rozwoju transportu w województwie małopolskim na lata 2010-2030”. Wynika z niego m.in., że potrzebna jest pilna modernizacja dróg o najgorszym stanie technicznym i takich, gdzie panuje największy ruch. Konieczne staje się także rozproszenie ruchu, a docelowo systematyczne ograniczanie korzystania z transportu indywidualnego w rejonie Zakopanego. Autorzy raportu postulują także poprawę dostępu do głównych centrów województwa (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Nowy Targ).

W wypadku pasażerskiego transportu kolejowego zaleca się m.in. rozwijanie połączeń w obszarze metropolitalnym Krakowa i ich integrację z transportem miejskim. Trzeba zapewnić szybkie połączenia między głównymi ośrodkami społeczno-gospodarczymi Małopolski, czyli Krakowem, Tarnowem, Nowym Sączem i Nowym Targiem. Postuluje się także pozyskanie większej liczby zróżnicowanego taboru do obsługi połączeń regionalnych oraz stworzenie zintegrowanych węzłów przesiadkowych obejmujących główne stacje w Tarnowie, Nowym Sączu i Nowym Targu.

Autorzy raportu zalecają nie tylko kontynuowanie inwestycji w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice, ale także wykorzystanie pozostałych lotnisk w Małopolsce (Nowy Targ, Łososina Dolna, Pobiednik Wielki) dla potrzeb regionalnego ruchu lotniczego małymi samolotami. Sugerują również uruchomienie przewozów turystycznych Drogą Wodną Górnej Wisły jako atrakcyjnego produktu turystycznego współfinansowanego przez kapitał prywatny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Olo, 2010-04-25 11:20:36

    Galicja znów gada ale zanim weźmie się do roboty minie jeszcze ze 20 lat. Zdążą się jeszcze n raz pokłócić i co roku aktualizować strategię z której w ostateczności nic nie wyniknie. Taka jest Małopolanie gorzka prawda o waszym niezorganizowaniu. Aha! I jeszcze jedno: musicie postawić na ro...zwój kolei w województwie bo jako turysta odnoszę wrażenie, że boicie się jeździć pociągami. Boicie się do nich nawet wsiąść. Nie wiem skąd to się bierze ale wśród innych turystów wywołuje śmiech:) We mnie też:)  rozwiń