PARTNER PORTALU
  • BGK

Straż gminna tylko z legalnym fotoradarem

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    12 sierpnia 2010 - 06:33
Straż gminna tylko z legalnym fotoradarem

Strażnicy miejscy mogą używać fotoradarów, ale tylko z ważnym świadectwem legalizacji. Wydają je organy administracji miar, do których kompetencji należy badanie poprawności działania przyrządów.
Fotoradarów, czyli przyrządów kontrolno-pomiarowych do mierzenia prędkości pojazdów, mogą używać tylko służby, którym taki przywilej nadał ustawodawca. Chociaż od lat zaliczają się do nich także straże gminne (miejskie), to w ostatnim czasie pojawiły się wątpliwości co do tego, czy mogą one w ogóle używać przydrożnych fotografów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wszystko dlatego, że posiadane przez nie urządzenia mają świadectwa legalizacji wydane na przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym (radarowe), a powinny według Głównego Urzędu Miar mieć świadectwa na urządzenia pomiarowe.

Prawo o ruchu drogowym określa kompetencje strażników gminnych do używania urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami. Według MSWiA rozbieżności pojawiające się w prawie o ruchu drogowym nie mają wpływu na zakres kompetencji straży miejskich. Słowa „przyrząd” i „urządzenie” jako synonimy, mogą być stosowane w języku polskim zamiennie bez zmiany ich znaczenia, Główny Urząd Miar nie jest uprawniony do interpretowania ustawy.

MSWiA uważa też, że Główny Urząd Miar sprawdza jedynie zgodność wyniku pomiaru z wzorcowym przyrządem. Jest nim w takim wypadku bramka pomiarowa, która jest urządzeniem, a przyrządem, w tym wypadku, jest miernik. Jeśli dostanie legalizacje, straż może go spokojnie używać – wyjaśnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.