PARTNER PORTALU
  • BGK

Straż graniczna gotowa na Euro

  • PAP    9 maja 2012 - 18:53
Straż graniczna gotowa na Euro

Osobne pasy ruchu do szybszej odprawy kibiców oraz dodatkowych 150 funkcjonariuszy skierowanych na polsko-rosyjskie przejścia graniczne - to rozwiązania, jakie na czas mistrzostw Euro 2012 zapowiedziała warmińsko-mazurska straż graniczna.
Przygotowaniom służb granicznych do mistrzostw Europy w piłce nożnej poświęcono środową konferencję w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Według straży granicznej największym wyzwaniem tej formacji podczas Euro 2012 będzie zachowanie płynności przy zwiększonym ruchu granicznym. Jak przyznają funkcjonariusze nikt nie potrafi przewidzieć, ilu kibiców przyjedzie przez polsko-rosyjskie przejścia z Obwodu Kaliningradzkiego.

Wiadomo jedynie, że w Rosji kupiono 50 tys. biletów na mecze, a wszystkie loty z Moskwy do Kaliningradu są już na czas mistrzostw zarezerwowane. Kaliningradzkie firmy przewozowe przygotowały co najmniej 30 autokarów.

Podczas Euro 2012 na polsko-rosyjskich przejściach uruchomione zostaną specjalne pasy ruchu, czyli tzw. zielone korytarze, umożliwiające szybszą odprawę zorganizowanych grup i indywidualnych kibiców. Na "europasach" kontrole graniczne i celne będą prowadzone w jednym miejscu, w systemie one stop.

Warmińsko-mazurscy pogranicznicy rozpoczęli cykl szkoleń przed Euro 2012, ćwiczą jak reagować w przypadku zakłócenia porządku publicznego przez agresywnych kibiców. Przeprowadzono już takie szkolenia na przejściach drogowych w Grzechotkach i Bezledach, kolejne zaplanowano na przejściu kolejowym w Braniewie.

- Tak naprawdę nie znamy kibiców rosyjskich. Nie wiemy, jak będą zachowywać się w przypadku wygranej czy przegranej - powiedział komendant warmińsko-mazurskiego oddziału straży granicznej płk Jarosław Kowalkowski.

Komendant poinformował, że na czas mistrzostw do służby na polsko-rosyjskiej granicy oddelegowano dodatkowo ponad 150 osób. Poza funkcjonariuszami z komendy oddziału będą to słuchacze Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie i żandarmeria wojskowa.

Pomagać im będzie kilkudziesięciu funkcjonariuszy z innych krajów, przysłanych przez Agencję Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej "Frontex".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.