PARTNER PORTALU
  • BGK

Straż graniczna gotowa na Euro

  • PAP    9 maja 2012 - 18:53
Straż graniczna gotowa na Euro

Osobne pasy ruchu do szybszej odprawy kibiców oraz dodatkowych 150 funkcjonariuszy skierowanych na polsko-rosyjskie przejścia graniczne - to rozwiązania, jakie na czas mistrzostw Euro 2012 zapowiedziała warmińsko-mazurska straż graniczna.
Przygotowaniom służb granicznych do mistrzostw Europy w piłce nożnej poświęcono środową konferencję w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Według straży granicznej największym wyzwaniem tej formacji podczas Euro 2012 będzie zachowanie płynności przy zwiększonym ruchu granicznym. Jak przyznają funkcjonariusze nikt nie potrafi przewidzieć, ilu kibiców przyjedzie przez polsko-rosyjskie przejścia z Obwodu Kaliningradzkiego.

Wiadomo jedynie, że w Rosji kupiono 50 tys. biletów na mecze, a wszystkie loty z Moskwy do Kaliningradu są już na czas mistrzostw zarezerwowane. Kaliningradzkie firmy przewozowe przygotowały co najmniej 30 autokarów.

Podczas Euro 2012 na polsko-rosyjskich przejściach uruchomione zostaną specjalne pasy ruchu, czyli tzw. zielone korytarze, umożliwiające szybszą odprawę zorganizowanych grup i indywidualnych kibiców. Na "europasach" kontrole graniczne i celne będą prowadzone w jednym miejscu, w systemie one stop.

Warmińsko-mazurscy pogranicznicy rozpoczęli cykl szkoleń przed Euro 2012, ćwiczą jak reagować w przypadku zakłócenia porządku publicznego przez agresywnych kibiców. Przeprowadzono już takie szkolenia na przejściach drogowych w Grzechotkach i Bezledach, kolejne zaplanowano na przejściu kolejowym w Braniewie.

- Tak naprawdę nie znamy kibiców rosyjskich. Nie wiemy, jak będą zachowywać się w przypadku wygranej czy przegranej - powiedział komendant warmińsko-mazurskiego oddziału straży granicznej płk Jarosław Kowalkowski.

Komendant poinformował, że na czas mistrzostw do służby na polsko-rosyjskiej granicy oddelegowano dodatkowo ponad 150 osób. Poza funkcjonariuszami z komendy oddziału będą to słuchacze Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie i żandarmeria wojskowa.

Pomagać im będzie kilkudziesięciu funkcjonariuszy z innych krajów, przysłanych przez Agencję Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej "Frontex".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: