PARTNER PORTALU
  • BGK

Straż Graniczna świętowała w Białymstoku

  • PAP    17 maja 2013 - 15:57
Straż Graniczna świętowała w Białymstoku

Centralne obchody święta Straży Granicznej odbyły się w piątek w Białymstoku. 53 funkcjonariuszy SG zostało promowanych na stopnie oficerskie. W maju mijają 22 lata od powołania Straży Granicznej, powstałej po rozformowaniu Wojsk Ochrony Pogranicza.
Obchody w Białymstoku odbyły się w centrum miasta, na placu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Oprócz części oficjalnej był też "piknik z mundurem" i pokazy z udziałem Straży Granicznej, policji, celników, strażaków i innych służb mundurowych.

SG liczy obecnie ponad 14,3 tys. funkcjonariuszy i 3,7 tys. pracowników cywilnych. Ma dziesięć oddziałów i 101 placówek. Po zakończeniu trwającej reorganizacji, czyli po 1 stycznia 2014 roku, będzie to osiem oddziałów i 97 placówek. SG obsługuje 69 przejść granicznych.

Głównym punktem oficjalnej części uroczystości w Białymstoku, była promocja oficerska 53 funkcjonariuszy, czyli akt ich mianowania na pierwszy stopień oficerski - podporucznika SG.

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz mówił, że SG to formacja, z której "Polska może być dumna". Do promowanych oficerów powiedział, że "oficerowie w Polsce, to rycerze RP".

"Jeśli komuś by się wydawało, że to zbyt podniosła metafora, to chcę przypomnieć, że świadectwo rycerskości oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza, formacji, której jesteście duchowym spadkobiercą, zostało złożone po 17 września 1939 roku, a dopełniło się w Charkowie, Miednoje i Katyniu" - mówił Sienkiewicz.

Komendant główny SG gen. bryg. Dominik Tracz podkreślił w swym wystąpieniu, że w 22-letniej historii tej formacji były trzy najważniejsze momenty: akcesja unijna, wejście do strefy Schengen a także Euro 2012, które nazwał "sprawdzianem wcześniejszych dwóch przygotowań".

Mówił, że priorytetem dla SG jest zarówno działalność kontrolna na granicach zewnętrznych UE, jak i zwalczanie przestępczości granicznej i z udziałem cudzoziemców, w tym nielegalnej migracji.

"Celem strategicznym i bardzo istotnym jest działanie związane ze wzmocnieniem granicy zewnętrznej. Efektem reorganizacji ma być m.in. racjonalne skierowanie i wykorzystanie środków na granicach zewnętrznych, zbudowanie sprawnego technicznego wsparcia granicy zewnętrznej" - mówił gen. Tracz.

Szef SG powiedział, że umowy o małym ruchu granicznym z Ukrainą i Rosją powodują gwałtowny wzrost ruchu granicznego. "Straż Graniczna jest gotowa do rozpoczęcia działań, gdyby taka umowa rozpoczęła funkcjonowanie na odcinku białoruskim" - zapewnił.

Według danych Komendy Głównej SG, w 2012 roku na wszystkich przejściach odprawiono łącznie ponad 37,5 mln osób. Ponad 3,2 tys. osób zatrzymano podczas prób nielegalnego przekroczenia granicy. Wartość przemytu zatrzymanego w 2012 roku na tzw. zielonej granicy sięgnęła 60 mln zł; w przejściach - niemal 37 mln zł. Najczęściej przemycanym towarem są papierosy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.