PARTNER PORTALU
 • BGK

Straż miejska w Strzegomiu rozwiązana

 • Serwis Informacyjny Ziemi Świdnickiej    14 grudnia 2012 - 10:32
Straż miejska w Strzegomiu rozwiązana

Taką decyzję podjęli radni w Strzegomiu. W głosowaniu jawnym 10 radnych było „za”, 8 – „przeciw” i 2 się wstrzymało.
Ze względu na zapisy ustawowe w głosowaniu nie brał udziału Ryszard Nabiałek, będący radnym i funkcjonariuszem Straży Miejskiej Gminy Strzegom.

Głosowanie poprzedziła dyskusja na temat pozytywów i negatywów funkcjonowania straży miejskiej. Na prośbę Związku Emerytów i Rencistów przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu Tadeusz Wasyliszyn udzielił głosu pani prezes Eugenii Zasińskiej, która wypowiedziała się w obronie Straży Miejskiej Gminy Strzegom, szczególnie akcentując zapewnienie poczucia bezpieczeństwa osób starszych.

Czytaj też: Ruch Palikota chce likwidacji straży miejskiej

Głos zabrała również zastępca przewodniczącego rady miejskiej, Maria Michalec, która podkreśliła, że decyzję o likwidacji Straży Miejskiej Gminy Strzegom podejmuje się w przeddzień XX - lecia jej istnienia. Nie wypowiadając się „za" lub „przeciw" przedstawiła fakty uzasadniające potrzebę funkcjonowania straży miejskiej.

Tomasz Marczak zwrócił uwagę na złe wewnętrzne relacje interpersonalne w straży, ogromną absencję niektórych funkcjonariuszy i małą skuteczność w karaniu wykroczeń mandatami. - Czy w takiej formie straż ma funkcjonować ? - zapytał.

Z dużą determinacją bronił potrzebę istnienia straży Ryszard Nabiałek, kwestionując wiarygodność wniosku. Mówca przytaczał także pozytywne opinie na temat straży, cytując m.in. wypowiedzi Komendanta Komisariatu Policji w Strzegomiu.

Obecny na sesji Marek Gałuszka po udzieleniu głosu przez przewodniczącego wystąpił z prośbą o wycofanie wcześniej złożonego wniosku. Treść prośby odczytał Ryszard Nabiałek. Jednak wg opinii radców prawnych nie było podstaw do wycofania wniosku, gdyż wnioskodawca nie posiadał stosownego upoważnienia.

Godną podziwu postawę stoickiego spokoju zachował po głosowaniu Komendant Straży Miejskiej Gminy Strzegom, Kazimierz Chajduga, który w wypowiedzi podsumowującej zaistniałą sytuację podkreślił dobrą pracę swojego zespołu, o czym świadczą dobre wyniki wszystkich kontroli i życzył obecnym „Wesołych Świąt", nie odnosząc się do wyników głosowania.

- Byłem komendantem 12 lat. Dziękuję za współpracę. Odchodzę stąd jako osoba spełniona, w poczuciu dobrze wykonywanych obowiązków - dodał.

Do zaistniałej sytuacji odniósł się po sesji burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, który zapewnił kontynuację działań, zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców gminy Strzegom.

- W obecnym kształcie straż miejska będzie funkcjonować do 31 marca 2013 roku. Po konsultacjach z radnymi przedstawię nowy kształt działania strażników w strukturze wydziału urzędu miejskiego. Jeśli chodzi o zatrudnienie w pierwszej kolejności będą brani pod uwagę obecnie pracujący strażnicy. Na stanowisko naczelnika chciałbym w drodze konkursu przyjąć osobę, która ukończyła studia prawnicze - zaznaczył.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (8)

 • Radzio-padzio, 2012-12-30 16:44:09

  Kolego Radku. Straży nie rozwiązano. Wcielono ją do struktur urzędu. Czytaj ze zrozumieniem Nadal będziesz płacił mandaciki.....
 • nie ze Strzegomia, 2012-12-20 18:05:44

  a dobrze przeczytaliście wypowiedź Burmistrza Strzegomia? cyt."W obecnym kształcie Straż Miejska będzie funkcjonować i realizować swoje zadania do 31 marca 2013r. Po konsultacjach z radnymi Rady Miejskiej przedstawię nowy kształt działania straży jako wydziału w strukturze Urzędu Miejskiego,... tak jak to zrobił prezydent Wałbrzycha. Informacje o tym, ilu będzie pracowników, jaki będzie zakres działania, jak będą pracować - jeżeli chodzi o dni pracy - przedstawię w zarządzeniu, organizującym nowy wydział Urzędu Miejskiego. Jeśli chodzi o zatrudnienie będą brani pod uwagę także obecnie pracujący strażnicy. Na stanowisko naczelnika chciałbym w drodze konkursu przyjąć osobę, która ukończyła studia prawnicze. Naczelnik będzie miał wpływ na dobór kadry. Ważnym aspektem doboru będzie fakt, by strażnicy służyli mieszkańcom, a nie politykowali. " Nie męczcie się swoimi wpisami. Nie dostaniecie mandatów od strażników to dostaniecie od policjantów i i też będziecie chcieli rozwiązać Policję? Większość z Was się męczy ponieważ będziecie mogli parkować samochody gdzie bądź, mając pewność, że nikt nie wypisze wam za to mandatu. Policjantom nieprawidłowe parkowanie, że tak powiem "zwisa" i wiele innych lokalnych przepisów porządkowych , o których nie mają zielonego pojęcia.  rozwiń
 • mieszkaniec, 2012-12-20 13:32:08

  Gratuluję radnym!!! Straz miejska przez 20 lat "dorobiła się" złej opini. Miała wspomagac policje w codziennym dzialaniu na terenie miasta. pilnowac porządku, czyli też zajmowac się "psimi kupami". Ambicje komendantów i ich zwierzchników szły dalej, zastepować policję, mandaty ...za przekroczenia prędkości, ściganie przestepców, itd. Tylko, że policjant do zawodu jest przygotowywany i szkolony - straznie już nie. Powołanie POLICJI MIEJSKIEJ, finansowanej przez miasto, ale podlegającej takim samym wymaganiom i restrykcjom jak policja - to zgoda, w obecnym kształcie to tylko SZKODA  rozwiń