PARTNER PORTALU
 • BGK

Straż miejska w Warszawie ma 25 lat

 • PAP/JL    29 sierpnia 2016 - 07:50
Straż miejska w Warszawie ma 25 lat
Dzięki straży miejskiej poprawia się bezpieczeństwo w Warszawie. Fot. Warszawa.pl

Z roku na rok dzięki straży miejskiej w Warszawie spada liczba zdarzeń związanych z zakłócaniem porządku.
– Służba mieszkańcom i miastu to cel działania strażników miejskich, to m.in. dzięki ich ciężkiej pracy możemy mówić, że Warszawa jest miastem bezpiecznym – podkreślał komendant Zbigniew Leszczyński podczas uroczystych obchodów 25-lecia Straży Miejskiej m. st. Warszawy.

– Służba społeczności lokalnej to wyznacznik naszych działań. Codzienny drogowskaz, którego nie wolno nam stracić z oczu. Przypomina nam bowiem, że pracujemy dla ludzi, nie dla polityków. Bo dobro społeczne ma nam przyświecać w każdej sytuacji – mówił komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy podczas niedzielnych uroczystości na pl. Piłsudskiego.

Wzięli w nich udział m.in. wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak i wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Służba mieszkańcom i służba miastu to cel działania strażników miejskich – mówił Leszczyński. Dziękując im, komendant podkreślał, że „codziennie z pełnym poświęceniem wychodzą oni na ulice Warszawy, by pomagać innym”; życzył też, aby ich „trud i zaangażowanie znajdowały uznanie mieszkańców”.

– Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przez 25 lat stawali w naszych szeregach. Dzięki waszej ciężkiej pracy możemy dziś mówić, że Warszawa jest miastem bezpiecznym – powiedział Leszczyński.

Komendant zwrócił uwagę na to, że praca strażników miejskich to nie tylko interwencje. Mówił m.in. o: uczeniu dzieci i młodzieży bezpiecznych zachowań i unikania zagrożeń; zwiększaniu ich wiedzy o przepisach prawa, uczeniu szacunku dla ludzi oraz ich własności, a także o kursach samoobrony i pierwszej pomocy dla dorosłych i o zwiększaniu świadomości ekologicznej mieszkańców miasta.

Wojewoda Zdzisław Sipiera, zwracając się do strażników, powiedział: – To jest bardzo ważne, co państwo robicie, żeby obywatele, żeby ludzie żyjący na terenie swych małych ojczyzn mieli poczucie ładu, porządku i bezpieczeństwa.

Straży Miejskiej m.st. Warszawy dziękował również wiceprezydent stolicy. – Mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu straży miejskiej poziom poczucia bezpieczeństwa nie tylko z punktu widzenia mieszkańców, ale także gości zagranicznych w Warszawie jest wysoki – mówił Jarosław Jóźwiak.

Podczas uroczystości wyróżniający się podczas służby funkcjonariusze odebrali odznaczenia.

Straż Miejską m. st. Warszawy, jako jednostkę organizacyjną Związku Dzielnic-Gmin Warszawy, powołał 1 czerwca 1991 r. ówczesny prezydent stolicy Stanisław Wyganowski. 8 listopada 1991 r. pierwsi funkcjonariusze ślubowali służyć społeczności lokalnej, chroniąc porządek publiczny i bezpieczeństwo mieszkańców.

Do zadań straży należą m.in.: ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych; czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego; kontrola publicznego transportu zbiorowego; współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń; zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb.

To także m.in.: ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej; współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych; doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • ALE, 2017-01-20 11:37:13

  DUDA (...) ANDRZEJ ZAMIAST STRAZY MIEJSKIEJ BYSIE NAZWAŁA POLICJA MUCYPALNA ALBO MIEJSKA SZERSZE PRAWNIENIA MIŁA KARAŁA KRA
 • Warszawiak rodowity, 2016-08-30 05:19:01

  wszyscy chcą likwidacji ciekawe kto dzwoni z interwencjami.A jak wam słoiki nie podobacsię SM to na wioche tam niema SM
 • zdziwiony.?, 2016-08-29 13:21:58

  Do Obywatel: o Matko Boska co za niedobrze a fe rozwiązać. DZIELNICOWY CZASEM COŚ ROBI TO PŁACIMY IM TYLKO A TO CZASAMI.Biedny obywatel nekany przez bandytów w mundurach.A taki jestem praworzadny a strażnik mnie bije mamusiu ratuj