PARTNER PORTALU
  • BGK

Straż Pożarna ćwiczyła akcję ratowniczą na zamarzniętym zbiorniku

  • AK    9 marca 2018 - 20:40
Straż Pożarna ćwiczyła akcję ratowniczą na zamarzniętym zbiorniku
Ćwiczenia obserwowało blisko 300 uczniów ze szkół podstawowych (fot. KP PSP Nowe Miasto Lubawskie)

Każdej zimy media donoszą o śmierci, najczęściej dzieci, spowodowanej utonięciem pod lodem. Trzeba temu zabiec. Dlatego tak ważne są szkolenia, podczas których ratownicy ćwiczą swoją sprawność, a dzieci uczą się, jak rozpoznać zagrożenie. Mróz w Polsce coraz słabszy, a lód coraz bardziej kruchy.
W wielu miejscach w Polsce odbywają się właśnie ćwiczenia z zakresu prowadzenia działań ratowniczych na obszarach wodnych pokrytych lodem. Zajęcia takie odbyły się także na terenie przystani kajakowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Mieście Lubawskim w woj. warmińsko-mazurskim.

W ćwiczeniach udział brali strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowym Mieście Lubawskim oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Bratianie (wieś w gminie). Zajęcia miały na celu doskonalenie technik ratowniczych umożliwiających ewakuację z wody na brzeg osób, które znalazły się w wodzie wskutek załamania się pokrywy lodowej.Strażacy posługiwali się sprzętem ratowniczym znajdującym się na wyposażeniu jednostki, czyli min. pneumatycznymi saniami lodowymi oraz deską lodową.
Na terenie przystani został ustawiony namiot pneumatyczny, w którym osoby ewakuowane z zimnej wody mogły schronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Ćwiczenia obserwowało blisko 300 uczniów ze szkół podstawowych z terenu miasta. Młodzi obserwatorzy zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych w warunkach zimowych.

Zajęcia przeprowadzono w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.