PARTNER PORTALU
  • BGK

Strażacy dostaną 140 mln od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska

  • pt    29 grudnia 2016 - 14:30
Strażacy dostaną 140 mln od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
Przekazywanie środków finansowych NFOŚiGW na dofinansowanie wyposażenia straży pożarnej odbywa się na podstawie porozumienia dwóch ministrów: środowiska oraz spraw wewnętrznych i administracji. (fot.nfosigw.gov.pl)

• Na kwotę 140 mln zł opiewa umowa, którą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej.
• Za te pieniądze planowany jest zakup 53 samochodów różnego typu, m.in. z drabiną mechaniczną i z podnośnikiem hydraulicznym
W ramach umowy zostaną zakupione samochody i sprzęt, który będzie wykorzystywany w akacjach ratowniczych prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną na terenie całego kraju.

Podpisany dokument przewiduje także wyposażenie ośrodków szkoleniowych straży pożarnej w sprzęt do szkolenia w zakresie ratowania życia, zdrowia, mienia oraz usuwania skutków katastrof naturalnych oraz wywołanych działalnością człowieka.

Planowany jest zakup 53 samochodów różnego typu, m.in. z drabiną mechaniczną i z podnośnikiem hydraulicznym, 150 sztuk sprzętu do zabezpieczenia akcji oraz prowadzenia działań chemiczno-ekologicznych na brzegu morskim, np. kontenery paliwowe, agregaty prądotwórcze, zbiorniki, pompy, namioty, quady oraz 18 sztuk sprzętu dydaktycznego.

Przekazywanie środków finansowych NFOŚiGW na dofinansowanie wyposażenia straży pożarnej odbywa się na podstawie porozumienia dwóch ministrów: środowiska oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Jednostki PSP i OSP, które otrzymują dofinansowanie z NFOŚiGW na zakup specjalistycznego sprzętu, są częścią lub wspierają Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG). Jest to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mająca na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia i środowiska naturalnego, a także prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń.

Nie jest to pierwsze wsparcie NFOŚiGW dla strażaków. W latach 2005-2016 Narodowy Fundusz udzielił już dofinansowania dla państwowej i ochotniczych straży pożarnych na kwotę prawie 150 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Polak, 2016-12-29 18:32:10

    A jaki to ma w ogóle związek ze środowiskiem? Halo? Ministrom odbiło? NFOŚ nie jest powołany do finansowania Strazy Pożarnej!!!