PARTNER PORTALU
  • BGK

Strażacy rozdawali czujniki dymu i czadu

  • PAP    7 maja 2013 - 20:35
Strażacy rozdawali czujniki dymu i czadu

Ponad 4,5 tys. czujników dymu i czadu rozdali wielkopolscy strażacy w ramach akcji promującej projekt rozbudowy zintegrowanego systemu bezpieczeństwa w regionie. Według strażaków dzięki akcji wzrosła świadomość mieszkańców, jak ważna jest instalacja tych urządzeń.
Jak powiedział we wtorek rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt, strażacy zrezygnowali z rozdawania w ramach promocji projektu tradycyjnych gadżetów, np. kubków, długopisów, a za przeznaczone na ten cel środki ufundowano czujniki.

Jak dodał, rozdawane urządzenia wykrywające tlenek węgla lub dym cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wiele osób zdecydowało się na samodzielny zakup takiego sprzętu.

"Według naszej oceny akcja spowodowała wzrost świadomości mieszkańców regionu, jeśli chodzi o potrzebę instalacji czujników. Ludzie dzwonią do nas, pytają, jakie czujniki powinni kupić do swoich domów" - powiedział.

Według danych straży pożarnej każdej zimy z powodu pożarów lub zatruć tlenkiem węgla w Polsce umiera ponad 400 osób, a 3 tys. trafia do szpitali.

Musieliśmy podjąć działania, by uchronić te osoby przed niebezpieczeństwem. Częścią tych działań było właśnie rozdawanie czujników, które poprawiają bezpieczeństwo w domach i mieszkaniach - powiedział koordynator projektu w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Robert Klonowski.

Wielkopolska straż pożarna planuje kontynuować akcję rozprowadzania czujników przed tegoroczną zimą.

Projekt "Rozbudowa zintegrowanego systemu bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego województwa wielkopolskiego" jest realizowany przez Komendę Wojewódzką PSP w Poznaniu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Jego całkowita wartość to ponad 42 mln zł; dofinansowanie unijne to blisko 34 mln zł.

W ramach projektu powstała wojewódzka sieć teleinformatyczna, która ma zapewnić szerokopasmowe połączenie światłowodowe pomiędzy wszystkimi jednostkami PaSP. Pozwala ona strażakom na wykorzystywanie danych i systemów udostępnianych przez inne instytucje i służby w trakcie prowadzonej akcji ratowniczej.

Jeszcze w tym roku przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Poznaniu powstanie stanowisko do analizowania i prognozowania zagrożeń oraz kierowania siłami ratowniczymi. Będzie ono koordynowało prace powstałych wcześniej w ramach projektu stanowisk w Kaliszu, Konnie, Lesznie, Pile oraz Poznaniu.

Zakupiono też specjalistyczny sprzęt ratowniczy: samochody, zestawy do dekontaminacji i kontenery ratownicze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.