PARTNER PORTALU
  • BGK

Strażnicy przestrzegają przed dzikimi kąpieliskami

  • GK    21 sierpnia 2013 - 09:38
Strażnicy przestrzegają przed dzikimi kąpieliskami

Rudzcy strażnicy miejscy od dziewięciu lat prowadzą działania prewencyjne, mające przestrzegać przed negatywnymi skutkami korzystania z niestrzeżonych stawów, glinianek oraz zalewisk.
W ramach tegorocznej akcji „Bezpieczne wakacje 2013", jak dotąd, mandat zaufania przyznano około pięćdziesięciu osobom nielegalnie korzystającym z tego rodzaju dzikich kąpielisk.

Wręczany przez strażników miejskich mandat zaufania jest formą pouczenia, a zarazem ostrzeżenia osoby kąpiącej się w miejscu zabronionym przed niebezpieczeństwem utraty zdrowia lub życia.

Można go otrzymać tylko raz. Osoba przyłapana po raz kolejny na nielegalnej kąpieli nie jest już traktowana ulgowo i za tego typu wykroczenie może otrzymać zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń karę sięgającą nawet 250 zł.

Tegoroczne działania prewencyjne prowadzone przez rudzkich strażników zainicjowane zostały z początkiem lipca.

- W każdym zbiorniku wodnym może dojść do tragedii, jednak w miejscu niestrzeżonym prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku jest dużo większe. W atmosferze zabawy łatwo zapominamy o zasadach bezpieczeństwa, a stąd już krótka droga do nieszczęścia - mówi Marek Partuś, zastępca komendanta straży miejskiej.

- Nasze działania są pozytywnie odbierane przez mieszkańców miasta. Jak dotąd przyznaliśmy ok. 50 mandatów i mam nadzieję, że do końca wakacji ta liczba się nie zwiększy - dodaje.

Mandat zaufania upoważnia do jednorazowego bezpłatnego skorzystania z kąpieliska MOSiR w Nowym Bytomiu (ul. Ratowników).

Poza basenem odkrytym, bezpiecznym odpowiednikiem dla dzikich kąpielisk, są także miejskie baseny kryte znajdujące się w dzielnicach Ruda, Kochłowice oraz Nowy Bytom. W miejscach tych do końca sierpnia obowiązują wakacyjne ceny biletów.

Bilet ulgowy (dzieci i młodzież szkolna do godziny 15.00) - 3,50 zł, bilet grupowy (dzieci i młodzież szkolna) - 2,50 zł. Do korzystania z wodnych atrakcji zaprasza także Aquadrom, w którym w zależności od nastroju można skorzystać ze stref rekreacji, sportu lub saunarium.

Projekt prewencyjny „Bezpieczne wakacje - mandat zaufania" od roku 2005 realizowany jest we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

W ubiegłym roku strażnicy miejscy wręczyli ponad 100 mandatów uprawniających do wejścia na basen. W poprzednich latach liczba ta oscylowała na podobnym poziomie.

- Do końca wakacji pozostały niecałe dwa tygodnie i pewnie wiele osób planuje wykorzystać je w pełni, dlatego apeluję o ostrożność. Zakaz korzystania z dzikich kąpielisk obowiązuje na terenie całego kraju, a chwila nieuwagi może doprowadzić do nieszczęścia - apeluje Marek Partuś.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ŻyjBezpiecznie.pl, 2013-08-21 16:18:40

    Korzystając z kąpielisk musimy pamiętać jakie niebezpieczeństwa kryje za sobą nieroztropna kąpiel. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa, które zadbają o nas i pozostałych uczestników zabawy. Przede wszystkim, nie wskakujmy do wody, której nie znamy i pod żadnym pozorem nie wchodźmy do niej po spożyci...u alkoholu. Wszystkie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać na kąpieliskach na blogu ŻyjBezpiecznie.pl  rozwiń