PARTNER PORTALU
 • BGK

Strażnicy przestrzegają przed dzikimi kąpieliskami

 • GK    21 sierpnia 2013 - 09:38
Strażnicy przestrzegają przed dzikimi kąpieliskami

Rudzcy strażnicy miejscy od dziewięciu lat prowadzą działania prewencyjne, mające przestrzegać przed negatywnymi skutkami korzystania z niestrzeżonych stawów, glinianek oraz zalewisk.
W ramach tegorocznej akcji „Bezpieczne wakacje 2013", jak dotąd, mandat zaufania przyznano około pięćdziesięciu osobom nielegalnie korzystającym z tego rodzaju dzikich kąpielisk.

Wręczany przez strażników miejskich mandat zaufania jest formą pouczenia, a zarazem ostrzeżenia osoby kąpiącej się w miejscu zabronionym przed niebezpieczeństwem utraty zdrowia lub życia.

Można go otrzymać tylko raz. Osoba przyłapana po raz kolejny na nielegalnej kąpieli nie jest już traktowana ulgowo i za tego typu wykroczenie może otrzymać zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń karę sięgającą nawet 250 zł.

Tegoroczne działania prewencyjne prowadzone przez rudzkich strażników zainicjowane zostały z początkiem lipca.

- W każdym zbiorniku wodnym może dojść do tragedii, jednak w miejscu niestrzeżonym prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku jest dużo większe. W atmosferze zabawy łatwo zapominamy o zasadach bezpieczeństwa, a stąd już krótka droga do nieszczęścia - mówi Marek Partuś, zastępca komendanta straży miejskiej.

- Nasze działania są pozytywnie odbierane przez mieszkańców miasta. Jak dotąd przyznaliśmy ok. 50 mandatów i mam nadzieję, że do końca wakacji ta liczba się nie zwiększy - dodaje.

Mandat zaufania upoważnia do jednorazowego bezpłatnego skorzystania z kąpieliska MOSiR w Nowym Bytomiu (ul. Ratowników).

Poza basenem odkrytym, bezpiecznym odpowiednikiem dla dzikich kąpielisk, są także miejskie baseny kryte znajdujące się w dzielnicach Ruda, Kochłowice oraz Nowy Bytom. W miejscach tych do końca sierpnia obowiązują wakacyjne ceny biletów.

Bilet ulgowy (dzieci i młodzież szkolna do godziny 15.00) - 3,50 zł, bilet grupowy (dzieci i młodzież szkolna) - 2,50 zł. Do korzystania z wodnych atrakcji zaprasza także Aquadrom, w którym w zależności od nastroju można skorzystać ze stref rekreacji, sportu lub saunarium.

Projekt prewencyjny „Bezpieczne wakacje - mandat zaufania" od roku 2005 realizowany jest we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

W ubiegłym roku strażnicy miejscy wręczyli ponad 100 mandatów uprawniających do wejścia na basen. W poprzednich latach liczba ta oscylowała na podobnym poziomie.

- Do końca wakacji pozostały niecałe dwa tygodnie i pewnie wiele osób planuje wykorzystać je w pełni, dlatego apeluję o ostrożność. Zakaz korzystania z dzikich kąpielisk obowiązuje na terenie całego kraju, a chwila nieuwagi może doprowadzić do nieszczęścia - apeluje Marek Partuś.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • ŻyjBezpiecznie.pl, 2013-08-21 16:18:40

  Korzystając z kąpielisk musimy pamiętać jakie niebezpieczeństwa kryje za sobą nieroztropna kąpiel. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa, które zadbają o nas i pozostałych uczestników zabawy. Przede wszystkim, nie wskakujmy do wody, której nie znamy i pod żadnym pozorem nie wchodźmy do niej po spożyci...u alkoholu. Wszystkie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać na kąpieliskach na blogu ŻyjBezpiecznie.pl  rozwiń