PARTNER PORTALU
  • BGK

Strusie pisanki pomogą dzieciom

  • PAP    29 marca 2011 - 10:31

73 artystycznie zdobione strusie wydmuszki autorstwa znanych malarzy, grafików i jubilerów będzie można od najbliższego poniedziałku oglądać na wystawie w łódzkiej Manufakturze.
18 kwietnia będą one licytowane na rzecz niepełnosprawnych dzieci. Wśród autorów strusich pisanek są m.in. Magdalena Abakanowicz, Stasys Eidrigevicius, Edward Lutczyn, Danuta Muszyńska i Andrzej Mleczko oraz profesorowie i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

To już 10. jubileuszowa edycja akcji „Malowane nadzieją”, którą przed świętami wielkanocnymi organizuje Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej. Obok pisanek na aukcji pod młotek pójdzie także 12 obrazów, w tym jeden autorstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza, rzeźba oraz „papalia”, czyli pamiątki związane z papieżami: Janem Pawłem II i Benedyktem XVI, w tym m.in. menu z pokładów samolotów, którymi udawali się na pielgrzymki zagraniczne.

Tematyka prac na strusich pisankach jest jak zawsze różnorodna – od ikony do postaci z bajek, od fauny i flory do fantastyki. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki – są m.in. szkatułka z połówek jaj, rzeźby, instalacje, wielobarwne dzieła przypominające obrazy czy wyroby jubilerskie.

Choć ceny wywoławcze pisanek to 200 zł, niektóre z nich osiągają ceny kilku tysięcy złotych. Dotychczasowy rekord to ponad 7 tys. zł za pisankę Danuty Muszyńskiej. W ubiegłym roku podczas aukcji zebrano rekordową kwotę ponad 83 tys. zł. Pisanki prezentowane będą na wystawie w Manufakturze od 4 do 17 kwietnia. Dzień później w hotelu andel's odbędzie się aukcja. Informacje na ten temat i zdjęcia prac można znaleźć na stronie www.pisanki.art.pl.

Całkowity dochód z licytacji Stowarzyszenie przeznaczy na organizację turnusów wypoczynkowo-rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Akcji patronują: metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (zabierz głos/oceń prezydenta).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.