PARTNER PORTALU
  • BGK

Studenci uczcili pamięć ofiar katastrofy

  • PAP    16 kwietnia 2010 - 08:50
Studenci uczcili pamięć ofiar katastrofy

Kilkuset studentów w Lublinie uczestniczyło w czwartek w marszu, a następnie mszy św. w intencji ofiar tragedii pod Smoleńskiem.
Metropolita lubelski, abp Józef Życiński wezwał młodych ludzi, by dostrzegali w życiu prawdziwe wartości oraz dążyli do pojednania z Rosjanami.

Studenci zebrali się na Placu Litewskim w centrum miasta. Przemaszerowali przed budynek ratusza na Placu Łokietka, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze przed wystawionymi tu portretami Lecha i Marii Kaczyńskich oraz innych ofiar katastrofy. Potem studenci udali się ma mszę św. do archikatedry.

- Chcemy pokazać, że to, co się stało, nie jest dla nas obojętne. Nas też to dotyka, jesteśmy częścią narodu. Chcemy pomodlić się za dusze ofiar, pokazać rodzinom zmarłych, że jesteśmy z nimi i współczujemy im - powiedziała studentka I roku historii sztuki KUL, Alicja Kurach.

Abp Józef Życiński, który odprawił mszę świętą, w homilii wezwał młodych, by wyciągając wnioski z tragedii, która się wydarzyła, dostrzegali w życiu prawdziwe wartości. Przestrzegał ich przed przecenianiem znaczenia sukcesu, ekonomicznego czy politycznego.

- Kiedy przeżywamy ból przychodzący w tak brutalnej formie, kiedy tracimy osoby ukochane, musimy dostrzec, że pojęcie sukcesu jest bardzo względne - powiedział metropolita.

- W takich momentach jak obecne, znacznie bardziej istotne okazuje się pojęcie ludzkiej godności, szacunku dla osoby ludzkiej i jej życia, solidarności w cierpieniu. Gdyby tych cech zabrakło, nasz świat byłby światem przeraźliwie nieludzkim - zauważył hierarcha.

Abp Życiński wskazywał, jak wiele otwartości, współczucia i solidarności Rosjanie okazują Polakom po tragedii pod Smoleńskiem. Zaapelował do młodych, aby umieli doprowadzić do zmiany stosunku do Rosjan, tak jak się to już stało wobec Niemców.

- By te bolesne rany, które były i są widoczne od tylu pokoleń, mogły zabliźnić się rodząc nową jakość w tym duchu, którego uczył Jan Paweł II, który jawi się jako zadanie dla naszego pokolenia. Unikajmy więc podziałów i absurdalnych konfliktów. Budujmy jedność, która niech stanie się konsekwencją tej jedności w cierpieniu, jakiej doświadczamy w obecne dni - mówił abp Życiński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.