PARTNER PORTALU
  • BGK

Studenci zaprojektują ławkę z "krakowskim charakterem"

  • MIW    17 marca 2016 - 17:19
Studenci zaprojektują ławkę z "krakowskim charakterem"
W tym konkursie ławki nawiązujące do Barbakanu nie wchodzą w grę. (Fot. : en.wikipedia.org).

• W konkursie udział wezmą studenci Politechniki Krakowskiej i Akademii Sztuk Pięknych.
• Prace trafią na wystawę w Nowohuckim Centrum Kultury i w Zarządzie Zieleni Miejskiej.
• Nie chcemy pawich piór, ławek precli czy miniaturek Barbakanu – mówią organizatorzy.
Opracowanie koncepcji ławki miejskiej z krakowskim charakterem to zadanie dla studentów Politechniki Krakowskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczestniczących w warsztatach i konkursie "Oswajanie miasta. Na czym usiąść?". To pierwszy tego typu konkurs w Krakowie.
Studenci będą musieli zaprojektować zestaw: ławka rekreacyjna (do wykorzystania w parkach, na skwerach i zieleńcach itd.), ławka komunikacyjna (związana z ruchem ulicznym, do postawienia przy pasach drogowych, na przystankach komunikacyjnych) oraz kosz.

Zgodnie z założeniami konkursu, te elementy mają się wpisywać w charakter przestrzeni miejskiej Krakowa. Konkurs organizuje Instytut Architektury Krajobrazu PK, Wydział Architektury Wnętrz ASP oraz Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

- Przedmiotem warsztatów i konkursu jest opracowanie projektu koncepcyjnego ławki miejskiej, która może być elementem różnego typu przestrzeni miejskich i wpłynie na ożywienie ich, uczyni przestrzeń miejską bardziej przyjazną, komfortową, a jednocześnie identyfikowalną z Krakowem - powiedziała koordynatorka konkursu na PK dr inż. arch. Katarzyna Łakomy z Zakładu Sztuki Ogrodowej i Terenów Zielonych PK.

Jak stwierdziła, "to bardzo trudny konkurs".

- Z jednej strony chcemy, żeby ta ławka była w jakiś sposób kojarzona z Krakowem, z drugiej oczekujemy, żeby była estetyczna, trwała i uniwersalna - tak żeby pasowała do wielu przestrzeni, nie tylko na Starym Mieście, ale i na nowych osiedlach. To trudne zadanie – podkreśliła Łakomy.

- Nie chcemy pawich piór, ławek precli czy miniaturek Barbakanu. Chcemy czegoś nowoczesnego, oryginalnego, ale zawierającego ten akcent krakowski, bardziej w firmie symbolicznej, przemyślanej – nie dosłownie – dodała koordynatorka.

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 28 kwietnia 2016 r. Zwycięski projekt ma szansę zostać wdrożony do produkcji.

Wszystkie prace konkursowe zostaną zaprezentowane w maju na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury i w siedzibie Zarządu Zieleni Miejskiej.

Patronat honorowy nad konkursem objęli rektor Politechniki Krakowskiej i dziekani Wydziału Architektury PK i Wydziału Architektury Wnętrz ASP oraz dyrektor Instytutu Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury PK i Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.