PARTNER PORTALU
  • BGK

Stypendia od marszałka dla najzdolniejszych

  • PAP    16 lutego 2012 - 16:12
Stypendia od marszałka dla najzdolniejszych

60 uzdolnionych plastycznie, muzycznie czy tanecznie uczniów z regionu będzie przez rok otrzymywało po 250 zł miesięcznie stypendium artystycznego od władz województwa podlaskiego. Za te pieniądze mogą np. uczestniczyć w warsztatach czy kupić instrumenty.
Stypendia dla uzdolnionych artystycznie uczniów przyznawane są przez zarząd województwa podlaskiego od 2005 roku. W tym roku do urzędu wpłynęło 151 zgłoszeń z różnych dziedzin, przede wszystkim muzyki, plastyki, literatury i tańca.

Do podziału było 180 tys. zł. Ponieważ z roku na rok jest coraz więcej chętnych ubiegających się o stypendia, zarząd województwa postanowił zwiększyć liczbę stypendystów, z 45 do 60 osób.

Gala wręczania certyfikatów stypendystom odbyła się w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku (oceń działania marszałka). Stypendyści zaprezentowali też swoje umiejętności.

Jak powiedział dziennikarzom członek zarządu regionu odpowiedzialny za kulturę Jacek Piorunek, podczas oceny wniosków brano pod uwagę przede wszystkim zdolności artystyczne i osiągnięcia. Ważne było także to, czy dzieci i młodzież mają dostęp do instytucji kultury, gdzie mogą rozwijać swoje pasje.

Piorunek dodał, że większą szansę na otrzymanie stypendium mieli uczniowie z mniejszych miejscowości i wsi, ponieważ mają oni utrudniony dostęp np. do domów kultury, gdzie mogliby się rozwijać. Jego zdaniem, stypendia są dla nich "dobrą motywacją".

W tym roku stypendium otrzymał m.in. 10-letni Adrian Złotowski z Augustowa. Tam uczęszcza do szkoły muzycznej pierwszego stopnia. Powiedział dziennikarzom, że jego pasją jest gra na fortepianie. Jest też laureatem kilku międzynarodowych konkursów fortepianowych. Pieniądze ze stypendium mają mu pomóc w zakupie instrumentu.

Stypendystką została też 18-letnia Paulina Przastek z Białegostoku. Powiedziała dziennikarzom, że od dzieciństwa interesuje się teatrem i z nim chce związać swoją przyszłość. Obecnie uczęszcza na kółko teatralne w jednym z miejskich domów kultury. Stypendium przeznaczy m.in. na udział w warsztatach teatralnych. Chce też rozwijać swoje zainteresowanie fotografią. Myśli o kupnie nowego obiektywu do aparatu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.