Sukiennice w nowych dekoracjach

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 21-07-2010
  • drukuj
We wrześniu w Krakowie pierwsi zwiedzający wejdą do odnowionej Galerii Sztuki Polskiej XIX Wieku.
Sukiennice w nowych dekoracjach

Uroczyste zakończenie projektu Nowe Sukiennice odbędzie się 24 lipca. Galeria została zamknięta 31 sierpnia 2006 r. Jej remont i modernizacja były potężną inwestycją konserwatorską i pochłonęły ponad 8,7 mln euro – informuje „Rzeczpospolita”.

Nowa galeria połączy sprawdzoną tradycję muzealną z wymogami współczesności. Design wnętrz nawiązywać będzie do XIX w. Na ściany powrócą kolory sprzed 130 lat, pojawią się też stylowe pluszowe kanapy i palmy. Jednocześnie jest to już muzeum XXI w. – w zabytkowym budynku powstały wyposażone w multimedia pomieszczenia, które pozwolą na interaktywny odbiór sztuki i ciekawie prowadzoną edukację.

Nie zmieni się jedno: Sukiennice pozostaną miejscem, gdzie będzie można podziwiać najsłynniejsze polskie obrazy z XIX w., od oświecenia po symbolizm. Na 1000 mkw. galerii znajdzie się 195 obrazów i 19 rzeźb, w tym słynne monumentalne płótna takie, jak „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego czy „Hołd pruski” i „Kościuszko pod Racławicami” Jana Matejki.

Krakowscy muzealnicy zaproponują także nowy scenariusz ekspozycji i nowe nazwy sal. Będą to: Sala Bacciarellego: oświecenie, Sala Michałowskiego: Romantyzm, w stronę sztuki narodowej, Sala Siemiradzkiego: Wokół akademii i Sala Chełmońskiego: Realizm, polski impresjonizm, początki symbolizmu – podaje „Rzeczpospolita”.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE