PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwałki: 7 tys. widzów na wystawie "Egzotyczna Europa"

  • bad/PAP    11 października 2015 - 16:16
Suwałki: 7 tys. widzów na wystawie "Egzotyczna Europa"
Wystawę "Egzotyczna Europa" obejrzało około 7 tys. osób. Fot. Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Około 7 tys. osób obejrzało jedną z największych wystaw prezentujących obrazy polskich malarzy ze szkoły monachijskiej - wystawę "Egzotyczna Europa" w Muzeum Okręgowym w Suwałkach (Podlaskie). Niedziela jest ostatnim dniem zwiedzania otwartej w kwietniu ekspozycji.
Wystawa odbywa się w ramach obchodzonego w Suwałkach Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego - jednego z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. W tym roku przypada 100. rocznica śmierci artysty.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski, "Egzotyczna Europa" jest ważną wystawą, która od początku została stworzona w suwalskim muzeum. "Można śmiało powiedzieć, że wystawa jest powodem do dumy tak ze względów przygotowania jej merytorycznie i logistycznie, jak i sukcesem frekwencyjnym. Blisko 7 tys. widzów sprawiło, że wystawa monachijczyków była jedną z najchętniej odwiedzanych w naszym muzeum" - mówił Brzozowski.

W Suwałkach 120 obrazów ponad 60 malarzy

Wystawa "Egzotyczna Europa. Kraj pochodzenia na płótnach polskich monachijczyków" jest jedną z największych i najciekawszych wystaw - jak informowało wcześniej muzeum - dotyczących obrazów polskich monachijczyków prezentowanych po wojnie. Celem wystawy jest ukazanie odmienności tematycznej i stylistycznej malarstwa polskiego, które powstało w kręgu monachijskich środowisk artystycznych. Tytuł - "Egzotyczna Europa" - to nawiązanie do tego, jaką Polskę widzieli na obrazach polskich monachijczyków odbiorcy z Europy Zachodniej.

Czytaj też: Muzeum Zamkowe w Malborku prezentuje swoje dawne eksponaty

Prezentowanych jest ok. 120 obrazów ponad 60 malarzy. Są wśród nich nazwiska największych polskich artystów, to m.in. Alfred Wierusz-Kowalski, Józef Brandt, Jacek Malczewski, Juliusz Kossak, Józef Chełmoński, Stanisław Witkiewicz (ojciec), Włodzimierz Łoś i Antoni Kozakiewicz.

Eksponowane płótna pochodzą z kolekcji największych muzeów w kraju: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz kolekcji prywatnych.

Ekspozycji towarzyszył też specjalny program lekcji muzealnych skierowany do dzieci i młodzieży, odbyły się odczyty naukowców, a także konferencja naukowa wokół tematu "Egzotyczna Europa". Zdaniem Brzozowskiego, to też wzbudzało zainteresowanie wystawą nie tylko osób z regionu, ale z całej Polski.

Po zamknięciu wystawy w Suwałkach, "Egzotyczną Europę" będzie można zobaczyć w muzeum w Zamościu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.