PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwałki. „Pocztarek” Wierusza-Kowalskiego w Muzeum Okręgowym

  • PAP/JL    20 lipca 2016 - 07:46
Suwałki. „Pocztarek” Wierusza-Kowalskiego w Muzeum Okręgowym

„Pocztarek” Alfreda Wierusza-Kowalskiego dołączył do stałej ekspozycji Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Fot. Mat. prasowe.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach wzbogaciło swoją kolekcję obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego o płótno „Pocztarek”.
Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium. W 2015 roku przypadała 100. rocznica jego śmierci. Z tej okazji ubiegły rok ogłoszono w Suwałkach Rokiem Wierusza-Kowalskiego; koordynatorem obchodów było Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Muzeum ma największą kolekcję dzieł malarza w Polsce. W jego zbiorach znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wierusz-Kowalskich. Od ponad dwóch lat można oglądać tam też stałą wystawę poświęconą Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Prezentowane są rzeczy prywatne, fotografie, a przede wszystkim obrazy artysty.

W tym roku, dzięki ministerialnemu dofinansowaniu w wysokości 160 tys. zł, zakupiony został obraz „Pocztarek” datowany na ok. 1885 rok. Przedstawia objętych mężczyznę (pocztarka, czyli listonosza) i kobietę na małym powozie dwukołowym. To replika obrazu z ok. 1883 roku, za który artysta otrzymał złoty medal w Monachium, bardzo ważną nagrodę.

„Pocztarek” dołączył do stałej ekspozycji muzeum. Prezentowany jest w tzw. pracowni artysty, gdzie oprócz obrazów zamieszczone są pamiątki po nim. Tu też znajduje się kupiony w ubiegłym roku portret żony artysty, o którego zakup muzeum zabiegało od kilku lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.