PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwałki przekazały 200 tys. dotacji na remonty zabytków

  • PAP    31 sierpnia 2013 - 13:41
Suwałki przekazały 200 tys. dotacji na remonty zabytków

200 tys. zł przekazał w tym roku Urząd Miejski w Suwałkach właścicielom zabytkowych budynków na ich remonty.
Były w tym dotacje dla trzech kościołów: prawosławnego, staroobrzędowego i ewangelicko-augsburskiego.

„Po raz pierwszy w budżecie. miasta zarezerwowaliśmy kwotę, która była przeznaczona na remonty obiektów zabytkowych w Suwałkach. Dzięki temu właścicielom budynków zabytkowych łatwiej będzie udźwignąć ciężar remontów, które często są konieczne do przeprowadzenia" - powiedział asystent prezydenta Suwałk Kamil Sznel.

Z dotacji skorzystało 13 właścicieli zabytków, w tym Gmina Wyznaniowa Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego, która otrzymała 9 tys. na remont drzwi molenny (kościoła ) w Suwałkach. Na taki sam cel pieniądze otrzymał Kościół Ewangelicko-Augsburski.

Proboszcz parafii prawosławnej w Suwałkach ks. Łukasz Ławreszuk powiedział, że otrzymał 20 tys. zł na remont głównej wieży cerkwi, która od wielu lat nie była remontowana.

Dodał, że to jedna trzecia wydatków, resztę pokryje z budżetu. parafii. Ks. Ławreszuk dodał, że dla tak małej parafii to znaczące wsparcie, bo w Suwałkach jest zaledwie 40 osób wyznania prawosławnego, a remont cerkwi trzeba przeprowadzić.

Właściciele zabytków najpierw przeprowadzają ich remont i przedstawiają faktury do urzędu, który potem przekazuje im dotację. Kontrolę nad remontami pełni Miejski Konserwator Zabytków.

Jak poinformował Sznel, władze Suwałk zamierzają kontynuować taką pomoc w następnych latach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.