PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwałki - Rusza 10. edycja Suwalskich Teatr-Akcji

  • pap/pt    10 sierpnia 2015 - 07:25

W ciągu siedmiu dniu festiwalu Suwalskie-Teatr Akcje zaplanowano 16 wydarzeń: spektakli lalkowych, plenerowych, koncertów oraz warsztatów.

Przedstawienie z udziałem grupy bezdomnych, spektakl Jana Peszka a także przedstawienia taneczne - odbędą się w ramach rozpoczynającego się w poniedziałek festiwalu Suwalskie Teatr-Akcje. Tematem tegorocznej edycji jest ruch. Festiwal potrwa do niedzieli.

Organizatorem już 10. edycji festiwalu jest Stowarzyszenie Aktywności Społeczno Artystycznej Nie Po Drodze. Jak powiedziała  jedna z organizatorek Pamela Leończyk, tegoroczny program został podzielony na trzy bloki tematyczne, których spoiwem łączącym jest szeroko rozumiany ruch. "To poruszenie rozumiane trojako: emocjonalnie, fizycznie, a także społecznie" - dodała.

W ciągu siedmiu festiwalowych dni zaplanowano 16 wydarzeń: spektakli lalkowych, plenerowych, koncertów oraz warsztatów.

W ramach ruchu rozumianego jako ruch fizyczny, taneczny, pokazane zostaną przedstawienia taneczne. Będzie to m.in. "Wszystko to, z czym się (nie) urodziliśmy" Kijo Group, który opowiada o manipulacji, ciekawości a także przemocy. Będzie można zobaczyć też etiudy studentów wydziału teatru tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Dużym wydarzeniem w ramach poruszeń emocjonalnych będzie spektakl Jana Peszka "Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego B. Schaeffera". Tekst powstał w 1963 roku, ale przez lata niewykonywany. Przewidziane jest też pospektaklowe spotkanie z Janem Peszkiem.

Caryl Swift wystąpi w monodramie "Matka Mejer i jej dzieci", gdzie wcieli się w postać tytułowej Mejry. Jak piszą organizatorzy, tekst powstał m.in. na podstawie reporterskich relacji Ryszarda Bilskiego i Wojciecha Tochmana, dotyczących masakr popełnionych w imię "czystek etnicznych" podczas wojny na Bałkanach, w latach 1992-95.

Głównym przedstawieniem w trzecim bloku - ruchu społecznym - będzie spektakl Grupy Teatralnej Wikingowie, którą tworzą osoby bezdomne, mieszkańcy ośrodka dla bezdomnych w Szczepankowie.

Tematyka spektaklu jest związana z osobistymi historiami mieszkańców ośrodka oraz z ich potrzebami. Spektakl - jak piszą organizatorzy - miał uświadomić współmieszkańcom miasta, że bezdomni nie są ludźmi drugiej kategorii, chociaż często w ten sposób są postrzegani.

Leończyk powiedziała, że w programie znalazło się wiele propozycji alternatywnych młodych twórców. W ramach sceny eksperymentalnej festiwalu zostanie pokazany spektakl grupy Projekt Open "Siostry" czy Jakuba Kasprzyka "Skończyły nam się dni, który w swoim przedstawieniu używa lalek.

Zaplanowano też sześć różnych warsztatów, przede wszystkim tanecznych, ale też teatralnych z Janem Peszkiem oraz dwa koncerty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.