PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwalszczyzna: Ruszył wodny sezon na jeziorach Wigierskiego Parku Narodowego

  • pt/pap    29 kwietnia 2017 - 15:54
Suwalszczyzna: Ruszył wodny sezon na jeziorach Wigierskiego Parku Narodowego

Żaglówkami, kajakami i edukacyjną łodzią z przeszklonym dnem można od soboty pływać po wodach Wigierskiego Parku Narodowego na Suwalszczyźnie. Ruszył sezon turystyczny, potrwa on do końca października.
Turystykę wodną można uprawiać w parku w tych samych wyznaczonych miejscach co w 2016 r. - poinformowała PAP Barbara Perkowska z Wigierskiego PN. To jeziora Wigry, Pierty, Postaw, Leszczewek, Omułówek, Mulaczysko, Czarne koło Bryzgla, Czarne koło Gawrych Rudy oraz na rzece Czarna Hańcza w granicach Wigierskiego PN pomiędzy miejscowościami Czerwony Folwark a Studziany Las.

Trzeba mieć wykupioną kartę wstępu do parku. Mając taką kartę można wędrować lub jeździć rowerem po sześciu ścieżkach przyrodniczych o łącznej długości ok. 245 km oraz pływać po jeziorach gdzie dopuszczony jest ruch turystyczny. Można również zwiedzać wystawy w czynnym przez cały tzw. weekend majowy Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku. Możliwe jest też wejście na 14 wież widokowych.

Do dyspozycji turystów są najnowsze obiekty infrastruktury turystycznej, takie jak np. wieża widokowa w Kruszniku, kładka na ścieżce Las w Krzywem, pomost widokowy Binduga, pomost widokowy nad Sucharem II i Sucharem IV. Infrastruktura ta powstała w 2016 r. w ramach projektu pod nazwą "Wigierski Park Narodowy - znam, rozumiem, wspieram". Główny cel tego projektu to zwiększenie świadomości ekologicznej i zrozumienia dla potrzeby ochrony przyrody wśród mieszkańców Wigierskiego Parku Narodowego i okolic.

W niedzielę w ramach tego projektu odbędzie się pierwsza wycieczka z przewodnikiem "Wokół krzywiańskich sucharów". W ciągu czterech lat w ramach projektu zaplanowano 12 różnych wycieczek, by przybliżać zainteresowanym walory przyrody parku.

Wigierski Park Narodowy chroni przyrodę 42 jezior i niepowtarzalnego polodowcowego krajobrazu na Suwalszczyźnie.

Od 1 do 3 maja kilka razy dziennie będzie pływać łódź "Leptadora" z przeszklonym dnem należąca do parku, z której można obserwować podwodne życie jeziora Wigry.

Można też kupić jednodniowe lub okresowe licencje wędkarskie. Można je nabywać także za pośrednictwem platformy internetowej: www.wpn.eparki.pl. Tam także można płacić za pływanie żaglówkami czy za pola biwakowe w Wigierskim PN.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.