PARTNER PORTALU
  • BGK

Św. Jakub Starszy Apostoł patronem Brzeska

  • JL    26 lipca 2010 - 12:04

Podczas specjalnej sesji rady miejskiej dla uczczenia 625-lecia lokacji miasta i Roku Świętego Jakuba Starszego Apostoła Brzesko otrzymało 25 lipca dekret o patronacie świętego.
Po sesji odbyła się msza święta połączona z konsekracją świątyni NMP Matki Kościoła w Brzesku. Podczas nabożeństwa ogłoszono św. Jakuba Apostoła patronem miasta.

– Z uwagi na wprowadzenie relikwii świętego do tutejszego kościoła Brzesko staje się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym na szlaku Via Regia w Małopolsce – zaznaczył marszałek Marek Nawara, który przekazał tutejszemu proboszczowi kielich mszalny.

Otwarto również Szlak Świętego Jakuba Via Regia. Szlak do Santiago de Compostela w Hiszpanii, którego tworzenie w Małopolsce wspierają władze województwa, został częściowo wytyczony na trasach Pałecznica – Niegardów – Więcławice Stare – Kraków oraz Tuchów – Tarnów – Wojnicz – Brzesko – Szczepanów – Bochnia – Kraków.

Kult świętego Jakuba Starszego Apostoła rozwijał się od początków Brzeska. Jan Długosz w „Kronikach sławnego Królestwa Polskiego” wspomina o kościele parafialnym, który powstał w 1400 r. Patronem parafii został św. Jakub Starszy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: