PARTNER PORTALU
  • BGK

Św. Piotr patronem Olsztynka

  • PAP    27 marca 2012 - 20:58

Św. Piotr został oficjalnym patronem Olsztynka w woj. warmińsko-mazurskim. Decyzję Stolicy Apostolskiej w tej sprawie przekazał uroczyście we wtorek władzom miasta metropolita warmiński ks. abp Wojciech Ziemba.
Przekazanie watykańskiego dokumentu odbyło się we wtorek na uroczystej sesji olsztyneckiej rady miejskiej. Dekret - wyrażający zgodę na ustanowienie św. Piotra patronem Olsztynka - wydała z upoważnienia papieża Benedykta XVI Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

O ustanowienie tego świętego oficjalnym patronem miasta starał się od 2009 r. proboszcz miejscowej parafii ks. dziekan Stanisław Pietkiewicz. Starania wsparła rada miasta, która wydała specjalną uchwałę intencyjną w tej sprawie.

Wniosek o zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską wyboru patrona trafił do prymasa Polski, który za pośrednictwem nuncjusza papieskiego przekazał dokumenty do Watykanu.

Władze samorządowe Olsztynka chciały w ten sposób uzyskać oficjalne potwierdzenie - trwających od XIV wieku - historycznych związków miasta z postacią świętego Piotra Apostoła. Figuruje on w miejskim herbie, był też patronem pierwszego kościoła parafialnego.

Tradycja ustanawiania patronów miast pochodzi z Włoch, nie reguluje jej prawo świeckie. W Polsce ponad sto miejscowości ma ustanowionych przez Stolicę Apostolską patronów wybranych spośród świętych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.