PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży, bezpieczeństwo: Śląsk przygotowany na wizytę papieża i pielgrzymów

  • PAP/AT    21 lipca 2016 - 18:51
Światowe Dni Młodzieży, bezpieczeństwo: Śląsk przygotowany na wizytę papieża i pielgrzymów

Papież Franciszek będzie gościł w Polsce od 27 do 31 lipca z okazji Światowych Dni Młodzieży (fot.krakow2016.com)

• Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w woj. śląskim są gotowe na przyjęcie papieża
Franciszka i pielgrzymów – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
• Jak zapewnia policja, nie ma sygnałów o żadnych zagrożeniach, należy jednak zachować czujność.
Papież będzie gościł w Polsce od 27 do 31 lipca z okazji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie. Woj. śląskie Franciszek odwiedzi w czwartek 28 lipca - tego dnia na Jasnej Górze w Częstochowie odprawi mszę św. z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

"Jesteśmy gotowi przyjąć pielgrzymów, a przede wszystkim ojca świętego, w sposób profesjonalny, godny i właściwy" - zapewnił wojewoda śląski podczas konferencji prasowej w Katowicach.

"Na dziś nie mamy informacji o żadnych zagrożeniach" - dodał komendant wojewódzki policji w Katowicach insp. Krzysztof Justyński.

Podkreślił, że wszyscy uczestnicy takich masowych wydarzeń, jak Światowe Dni Młodzieży, powinni zawsze zachować czujność. "Czasy, w jakich przyszło nam żyć, są inne niż rok temu. Naszą uwagę powinno zwrócić dziwne zachowanie osób biorących udział w uroczystości, osoby przejawiające nerwowość, nieadekwatnie ubrane, np. w płaszcze, mające ze sobą dziwne pakunki, również pakunki pozostawione bez opieki. W takiej sytuacji należy natychmiast poinformować najbliższego policjanta, każda informacja będzie sprawdzona" - powiedział.

Czytaj też: Strażacy sprawdzili miejsca spotkań z papieżem

Przypomniał, że duże skupiska ludzi są też okazją dla pospolitych przestępców. "Zawsze w takich sytuacjach trzeba pilnować rzeczy osobistych, nie zostawiać ich bez opieki, dobrze zabezpieczyć dokumenty, portfele, pilnować towarzyszących nam dzieci i osób starszych" - apelował komendant.

Nad bezpieczeństwem uczestników wydarzeń organizowanych w woj. śląskim będzie czuwać m.in. 8 tys. funkcjonariuszy policji i ponad 800 strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach 19 lipca uruchomiono także specjalną infolinię (32 20 77 066) dla pielgrzymów - obcokrajowców uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży. Infolinia będzie działać do 3 sierpnia. Dyżuruje tam 44 wolontariuszy, oferując pomoc w sześciu językach: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim i portugalskim. Dotychczas z informacji przekazywanych tą drogą skorzystało ok. 80 osób.

Jak poinformował wojewoda, koszt dotychczasowych przygotowań w woj. śląskim to ponad 2,4 mln zł, nie licząc kosztów poniesionych przez służby dbające o bezpieczeństwo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.