PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży, Błaszczak: Będzie bezpiecznie. Antyterroryści są przygotowani

  • PAP/AT    19 kwietnia 2016 - 16:43
Światowe Dni Młodzieży, Błaszczak: Będzie bezpiecznie. Antyterroryści są przygotowani
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak wyraził przekonanie, że służby odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa podczas ŚDM i szczytu NATO zapewnią je (fot.mswia.gov.pl)

• Służby zapewnią bezpieczeństwo podczas ŚDM i szczytu NATO - zapewnił szef MSWiA.
• Wg ministra polscy antyterroryści są świetnie przygotowani do wykonywania swoich zadań.
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak wyraził przekonanie, że służby odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa podczas ŚDM i szczytu NATO zapewnią je. Minister we wtorek (19 kwietnia) obejrzał pokaz umiejętności policyjnych antyterrorystów.

Ćwiczenia odbyły się w Warszawie. Zakładały m.in. pościg i zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy i desant antyterrorystów (z Biura Operacji Antyterrorystycznych BOA) z policyjnego śmigłowca na dach jednego z budynków. Ministrowi towarzyszył nowy szef policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Czytaj też: Przez zamachy odwołają Światowe Dni Młodzieży?

"Polscy antyterroryści są świetnie przygotowani do wykonywania swoich zadań. Są sprawni, dobrze wyszkoleni, dysponują odpowiednim sprzętem, żeby zapewnić bezpieczeństwo podczas wszystkich sytuacji, które tego wymagają" - mówił po pokazie minister Błaszczak.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży: Nie ma się co bać o bezpieczeństwo. Minister uspokaja

Wymienił m.in. lipcowy szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży - które jak podkreślił "skalą, przerastają wszystkie inne wydarzenia" odbywające się w ostatnich latach w Polsce. "Gratuluje tak dobrego przygotowania" - dodał zwracając się do policjantek i policjantów z BOA, biorących udział w ćwiczeniach.

Przypomniał też o tych antyterrorystach, którzy zginęli na służbie, m.in. podczas pamiętnej akcji w Magdalence w marcu 2003 r. Zginęło wówczas dwóch antyterrorystów a siedemnastu zostało rannych.

"Wiem, że ta służba jest służbą, która czasem kończy się tragicznie. Słowa przysięgi, którą składa każdy policjant - o tym, że będzie strzegł bezpieczeństwa państwa i obywateli nawet z narażeniem zdrowia i życia, w przypadków antyterrorystów mają bardzo ważne znaczenie" - dodał Błaszczak.

Ćwiczenia zaczęły się od akcji na dachu jednego z budynków. Policjanci zostali zabrani z niego przez śmigłowiec Mi-8. Następnie pokazali też wejście do budynku, w którym ukrywają się przestępcy i efektowny pościg, w którym główną rolę odegrał policyjny pies. "Myślę, że to co zobaczyliśmy przed chwilą świadczy o tym, że możemy czuć się bezpiecznie" - mówił minister.

Szef MSWiA pytany był m.in. o budzącą nadal dyskusje lokalizację mszy św. kończącej ŚDM. Ma ona odbyć się w Brzegach.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.