PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży: Do woj. świętokrzyskiego ma przyjechać 5 tys. osób

  • PAP/AT    15 stycznia 2016 - 09:44

Około pięciu tysięcy pielgrzymów, którzy przyjadą w lipcu do Polski na Światowe Dni Młodzieży (ŚDM), będzie mogła przyjąć diecezja sandomierska. Miejsca dla gości przygotowuje 86 parafii.
Pielgrzymi spędzą w poszczególnych diecezjach kraju pięć dni (20-25 lipca), poprzedzających centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie.

Jak powiedział diecezjalny koordynator ŚDM, ks. Marek Kumór, do tej pory zgłoszenia przyjazdu do diecezji sandomierskiej zadeklarowali pielgrzymi z Francji, Włoch i Kanady. Pielgrzymów przyjmą rodziny ze wszystkich parafii największych miast diecezji - Ostrowca Świętokrzyskiego, Stalowej Woli i Tarnobrzega (woj. podkarpackie), ale także parafie w małych miejscowościach.

Uczestnicy ŚDM będą się uczestniczyć m.in. w spotkaniach modlitewnych. "Będziemy proponowali, by wszystkie grupy odwiedziły znajdujące się na terenie naszej diecezji najstarsze polskie sanktuarium na Świętym Krzyżu. Myślę, że w Roku Miłosierdzia Bożego, relikwie Świętego Krzyża będą miejscem nie tylko kultu, ale i pielgrzymki" - powiedział ks. Kumór.

Młodzi ludzie będą także zwiedzali zabytki i ciekawe turystycznie miejsca w okolicy swego zakwaterowania - jak tłumaczył duchowny, chodzi o wypromowanie miast i diecezji. Będą też spędzali czas na wspólnej zabawie.

Zaplanowano także dzień, w którym uczestnicy ŚDM będą zaangażowani w pracę na rzecz lokalnej społeczności - przykładowo w hospicjach, domach dziecka czy w ramach pomocy w drobnych remontach. "Było zapotrzebowanie ze strony gości, na możliwość zaangażowania się w prace społeczne. Zobaczymy, na ile da się to zrealizować" - mówił ks. Kumór.

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodzieży z całego świata, których celem jest przeżycie wspólnoty Kościoła Powszechnego. Ich pomysłodawcą był papież Jan Paweł II. Do tej pory odbyło się 13 ŚDM - ostatnie w 2013 r. w Rio de Janeiro.

Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie spodziewa się, że w głównych obchodach w lipcu weźmie udział nawet 2,5 mln młodych z całego świata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.