PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży: Gdańsk przygotował atrakcje dla pielgrzymów

  • PAP/AT    21 lipca 2016 - 16:23
Światowe Dni Młodzieży: Gdańsk przygotował atrakcje dla pielgrzymów
Wśród zarejestrowanych pielgrzymów w Gdańsku najwięcej jest Francuzów, Włochów, Niemców i Argentyńczyków (fot.gdansk.pl)

• Na Pomorzu przygotowano atrakcje dla zagranicznych pielgrzymów spędzających czas przed ŚDM.
• Są wśród nich m.in. zwiedzanie Gdańska, w tym Bazyliki Mariackiej i Europejskiego Centrum Solidarności oraz udział w spływach kajakowych rzeką Wdą "Śladami Jana Pawła II".
Jak poinformowała Katarzyna Gruszka z Centrum Informacyjnego Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji gdańskiej, w czwartek na miejscu były już wszystkie grupy zagranicznych pielgrzymów. W sumie jest to ok. 3,6 tys. osób. "3,2 tysiąca spośród nich, to tzw. zarejestrowani pielgrzymi, ale zarówno w czwartek, jak i w inne dni odwiedzają nas też pielgrzymi, którzy postanowili dni poprzedzające spotkanie w Krakowie spędzić jeżdżąc po Polsce na własną rękę" - dodała Gruszka.

Wśród zarejestrowanych pielgrzymów najwięcej, bo 469 osób, to Francuzi. Sporo jest też Włochów (239 osób), Niemców (252 osoby) oraz Argentyńczyków (253 osoby). "Gościmy też czterech biskupów i 32 księży" - powiedziała Gruszka.

Poinformowała też, że na czwartek (21 lipca) zaplanowano pierwsze katechezy oraz zwiedzanie archidiecezji i okolic.

Niemal każdy gość odwiedzi w ramach pobytu na Pomorzu Gdańsk, w tym Bazylikę Mariacką oraz Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców i - sąsiadującym z nimi, Europejskim Centrum Solidarności.

Jak poinformowała Magdalena Mistat z działu promocji ECS, to ostatnie miejsce tylko w czwartek zaplanowało zwiedzić grupowo ponad 450 pielgrzymów. Są to młodzi ludzie pochodzący m.in. z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, Nigerii, Kongo i Ameryki Południowej.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży: Pawilon Polski powstaje w Krakowie

"Oprócz tych dużych grup, które wymagały wcześniejszych zapowiedzi i przygotowań, zarówno w czwartek, jak i w inne dni, odwiedzą nas też mniejsze grupy pielgrzymów" - powiedziała Mistat dodając, że w środę ECS zwiedziła grupa z Palestyny. Na piątek zapowiedziała się z kolei grupa pielgrzymów goszczących w parafii w Rumi, a pochodzących m.in. ze Stanów Zjednoczonych, RPA czy Singapuru.

Poza ECS-em pielgrzymi zwiedzają Bazylikę Mariacką. Zarówno okolice świątyni, jak i jej wnętrze, ozdobiono flagami z symbolami ŚDM, a przed wejściem do świątyni stoi namiot, w którym pielgrzymi mogą zaopatrzyć się w wodę, otrzymać materiały informacyjne i promocyjne ŚDM, a także ewentualną pomoc w nagłych przypadkach.

Duża grupa pielgrzymów z Francji, pozostających pod opieką diecezji pelplińskiej, wybrała się w czwartek na spływ kajakowy rzeką Wdą. Uczestniczący w spływie diecezjalny koordynator ŚDM, ks. Grzegorz Kudelski powiedział PAP, że do przepłynięcia jest ok. 20 km na trasie Osowo Leśne-Wdecki Młyn, a w wyprawie bierze udział 60 kajaków.

"Piękna pogoda, słońce, cudownie jest, podobno sześć godzin mamy płynąć, mamy też postój z konferencją księdza biskupa towarzyszącego Francuzom i na zakończenie we Wdeckim Młynie będzie msza święta" - dodał. W spływie uczestniczy 105 Francuzów oraz wolontariusze i ratownicy. "Samo wypłynięcie w Osowie Leśnym zajęło nam ok. pół godziny, niektóre osoby po raz pierwszy mają okazję spróbować swoich sił na kajaku" - tłumaczył. Przyznał, że "cztery osoby spanikowały i jadą samochodem". Wyjaśnił, że w środę minęło dokładnie 60 lat od czasu, kiedy Wdą płynął Karol Wojtyła. "Mieszkańcy pamiętają o tym, a turystom przypominają o tym ustawione przy rzece co jakiś czas tablice informacyjne" - dodał. Każdego roku w Diecezji Pelplińskiej organizowany jest młodzieżowy spływ kajakowy "Śladami Jana Pawła II".×
KOMENTARZE (1)

  • Malwina, 2016-08-16 13:11:42

    Byłam przejazdem akurat w te dni w Gdańsku. Do Bazyliki nawet nie próbowałam wejśc ;) ;) Zarezerwowałam stolik w restauracji trochę wcześniej z obawy na tlok ale okazalo się, że wcale nie było tak źle :) A swoją drogą dość fajna restauracja (Szafarnia 10) na spotkanie biznesowe.