PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży: główne wydarzenia w Warszawie na pl. Piłsudskiego, w Wilanowie i na Tarchominie

  • PAP/AS    2 kwietnia 2016 - 10:46
Światowe Dni Młodzieży: główne wydarzenia w Warszawie na pl. Piłsudskiego, w Wilanowie i na Tarchominie
Poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie dni w diecezjach odbędą się od 20 do 25 lipca (fot. Pixabay.com)

Spotkanie na pl. Piłsudskiego oraz równocześnie przed Świątynią Opatrzności Bożej i na terenie seminarium duchownego w Tarchomine - to miejsca głównych wydarzeń zaplanowanych na dni w diecezjach w Warszawie. Do stolicy może wówczas przyjechać 25 tys. osób.
Poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie dni w diecezjach odbędą się od 20 do 25 lipca.

Pielgrzymi, którzy odwiedzą w tym czasie Warszawę, będą mogli liczyć na darmową komunikację miejską - zarówno w pierwszej, jak i drugiej strefie biletowej. Za darmo będą też mogli zwiedzać stołeczne muzea. Na wydarzenia związane z ŚDM w budżecie Warszawy zarezerwowano 6 mln zł.

W zabezpieczenie wydarzeń związanych z ŚDM będą zaangażowane dodatkowe siły policji, będzie więcej patroli. W razie potrzeby, do Warszawy zostaną sprowadzone dodatkowe siły spoza miasta - powiedział PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek.

"Cały czas spływają do nas informacje chociażby z parafii z poszczególnych diecezji o tym, jak wiele osób będą przyjmować, a to też oczywiście przekłada się na skalę naszego zabezpieczenia. Jeżeli liczba tych osób będzie się zwiększać, również odpowiednio będziemy musieli poszerzać siły, którymi dysponujemy" - powiedział Mrozek.

Jak mówił, aktualnie pracuje specjalny zespół, który przygotowuje się do zabezpieczenia zarówno Światowych Dni Młodzieży, jak i szczytu NATO w Warszawie. "Praca policjantów z Warszawy jest częścią dużej policyjnej operacji koordynowanej przez Komendę Główną Policji, która już będzie obejmowała sobą już większą część kraju" - powiedział rzecznik KSP.

Dodatkowe patrole policji mają przede wszystkim pełnić rolę prewencyjną, więcej policjantów ma się pojawić na głównych szlakach turystycznych, również policjantów operacyjnych, policjantów działających po cywilnemu. "A to w związku z tym, że tego typu wydarzenia cieszą się zainteresowaniem z jednej strony oczywiście turystów i pielgrzymów, ale z drugiej strony chociażby złodziei kieszonkowych" - powiedział.

Na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu zostanie przygotowana strefa ŚDM. Będzie ona współtworzona przez instytucje miejskie i organizacje pozarządowe. Będzie tam można obejrzeć filmy, wypocząć, wziąć udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, dyskusjach, nawet zajęciach sportowych.

Ponadto miasto przygotuje szereg atrakcji dla pielgrzymów, m.in. duży trzyczęściowy koncert na pl. Piłsudskiego pt. "Nadzieja i Miłość", który zaplanowany jest na 21 lipca. Według szacunków, w koncercie może wziął udział 50-70 tys. osób (łącznie goście z zagranicy i mieszkańcy Warszawy).

Swoje centra ŚDM i swoje programy będą także miały warszawskie diecezje: archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska. Jak wyjaśniła PAP Karolina Błażejczyk z centrum ŚDM warszawsko-praskiego, poszczególne punkty dni w obu diecezjach ułożone są "na zakładkę", co oznacza, że gdy grupy z jednej diecezji mają zaplanowane zwiedzanie konkretnego muzeum, grupy z drugiej diecezji mają, np. zajęcia w parafii.

Zgodnie z planem, w środę 20 lipca młodzież przyjeżdża do Warszawy. Wieczorem w parafiach odbędzie się powitanie grup - w diecezji warszawsko-praskiej plan mówi o powitaniu i mszy oraz zakwaterowaniu i posiłku u rodzin; w archidiecezji warszawskiej zaznaczono, że powitanie może mieć różną formę - koncertu, przedstawienia, grilla czy pikniku. Na zakończenie ma się odbyć wspólna modlitwa.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.