PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży w Zakopanem: Przyjedzie 3,5 tys. zagranicznych pielgrzymów

  • PAP/AT    28 grudnia 2015 - 20:01


3,5 tys. pielgrzymów z zagranicy, głównie z Francji i Austrii zapowiedziało przyjazd do Zakopanego w trakcie przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Pielgrzymi pod Giewontem zobaczą m.in. miejsca związane z Janem Pawłem II.
"Swój przyjazd do Zakopanego podczas Światowych Dni Młodzieży dotychczas potwierdziło 3,5 tys. osób z zagranicy. Chcemy pokazać im przede wszystkim miejsca związane z papieżem Polakiem to jest dom rekolekcyjny Księżówka, w którym zamieszkał Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do ojczyzny, Wielką Krokiew gdzie odbyła się papieska msza oraz miejsca w Tatrach związane z papieżem czyli Dolinę Chochołowską, Morskie Oko i Kasprowy Wierch" - powiedział koordynator ŚDM w Zakopanem Paweł Stanuch.

Z myślą o pielgrzymach zostanie wydana broszura z informacjami w kilku językach, o tym co warto odwiedzić w Zakopanem. Poszczególnymi grupami będą się zajmowali wolontariusze, którzy zorganizują czas pielgrzymom.

"Chcemy także pokazać naszym gościom sanktuaria podhalańskie: w Ludźmierzu, na Krzeptówkach, Olczy oraz na Wiktorówkach" - dodał Stanuch.

Ambasadorami ŚDM mają być znani górale m.in. bracia Paweł i Łukasz Golcowie i Krzysztof Trebunia-Tutka. W teledysku promującym ŚDM wykorzystano ujęcia z Tatr, filmowane z Kasprowego Wierchu i Nosala.

Na zakopiańskiej Równi Krupowej zostanie zorganizowane miasteczko dla pielgrzymów, gdzie na telebimach będą odbywały się transmisje oficjalnych uroczystości w Krakowie. Na pierwsze dni sierpnia zaplanowano koncerty.

"Zamierzamy zrealizować krótki film, na którym będzie prezentowane pięć miejsc pobytu Jana Pawła II w Zakopanem i Tatrach. Chcemy w ten sposób zaprezentować i zachęcić pielgrzymów do odwiedzenia naszego regionu" - dodał koordynator.

Organizatorzy ŚDM poszukują wolontariuszy, którzy mogą się zgłaszać wypełniając stosowny formularz na oficjalnej stronie wydarzenia.

Komitet Organizacyjny ŚDM spodziewa się, że w głównych obchodach, które odbędą się od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie, weźmie udział nawet 2,5 mln młodzieży z całego świata. Pomysłodawcą wydarzenia był papież Jan Paweł II. Do tej pory odbyło się 13 takich spotkań - ostatnie w 2013 r. w Rio de Janeiro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.