PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe rynki na wyciągniecie ręki

  • GK    20 kwietnia 2012 - 13:16

Resort gospodarki, we współpracy z samorządami województw oraz wydziałami promocji handlu i inwestycji ambasad i konsulatów RP z 43 państw, uruchomił Centra Obsługi Inwestorów i Eksporterów.




Polscy przedsiębiorcy uzyskali nieograniczony dostęp do bezpłatnych informacji umożliwiających wejście na światowe rynki. Za pośrednictwem Sieci Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) każdy zainteresowany może otrzymać wsparcie w zakresie niezbędnym do planowania, organizowania i realizacji działalności eksportowej.

Eksport, obok popytu wewnętrznego, jest jednym z najważniejszych czynników stymulujących wzrost gospodarczy. Jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Gospodarki jest stworzenie odpowiednich warunków do skutecznego rozwoju tej działalności przez krajowych przedsiębiorców.

W tym celu resort gospodarki we współpracy z samorządami województw oraz Wydziałami Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP z 43 państw uruchomił Centra Obsługi Inwestorów i Eksporterów. W 15 placówkach działających w większości przy urzędach marszałkowskich w największych miastach Polski świadczone są usługi informacyjne dotyczące działalności eksportowej. Skorzystanie z nich otworzy mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom dostęp do światowych rynków.

COIE świadczą nieodpłatnie usługi informacyjne w zakresie identyfikacji rynku zagranicznego dla danego typu produktu/usługi. Dostęp do wiarygodnych źródeł informacji pozwala na odnalezienie na nim potencjalnych partnerów gospodarczych. Eksperci COIE pozyskują i udostępniają wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom informacje rynkowe w formie baz danych firm zagranicznych, raportów, międzynarodowych analiz i badań rynkowych.

Ponadto przekazują informacje na temat administracyjno-prawnych i podatkowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej na rynkach zagranicznych. Do zadań sieci należy również wsparcie oferty eksportowej polskich firm podczas międzynarodowych targów i spotkań branżowych. Aby skorzystać z usług ekspertów COIE wystarczy wysłać zapytanie emailem lub umówić się na spotkanie w siedzibie centrum.

Sieć COIE po raz pierwszy całościowo scala działania administracji rządowej i samorządowej w obszarze wsparcia przedsiębiorstw w ich działaniach na rynkach zagranicznych i w zakresie promocji polskiej gospodarki. Włączenie regionów ma udrożnić przepływ informacji między przedsiębiorcami i samorządem województwa a ministerstwem. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.