PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowy Dzień Użyteczności

  • PAP    5 listopada 2010 - 10:14

Nawet najbardziej zaawansowane nowinki techniczne powinny być proste w obsłudze i przyjazne użytkownikom, a bombardujące nas zewsząd informacje – czytelne i przejrzyste.
Światowy Dzień Użyteczności obchodzony jest od pięciu lat w ponad 40 krajach. W Gliwicach zaplanowane na 9 listopada obchody odbędą się pierwszy raz. Ma to być okazja do dyskusji o tym, co zrobić by inżynierowie, naukowcy, urzędnicy czy artyści umieli tworzyć nowoczesne, ale zarazem proste, ułatwiające życie rozwiązania.

Poświęcone użyteczności gliwickie warsztaty, wykłady i spotkania zorganizowano z inicjatywy środowiska akademickiego i miejscowej firmy informatycznej. Hasłem przewodnim wszystkich imprez będzie szeroko rozumiana komunikacja – od zwykłej rozmowy, przez zawansowane środki łączności i internet po transport publiczny.

Koordynator gliwickich obchodów, Paweł Nowak, przekonuje, że przykłady nieużytecznych rozwiązań widać niemal na każdym kroku – mimo olbrzymiego rozwoju technologii i nauki ludzie nadal borykają się z wieloma problemami codziennego życia. Wokół roi się od wszelkiego rodzaju nieużytecznych przedmiotów, informacji i sytuacji, wpływających na nasze życie.

– Niepotrzebnie się denerwujemy, tracimy czas, przez co w rezultacie mamy gorsze samopoczucie. Telefony komórkowe, mimo wszystkich posiadanych funkcji, są wciąż zbyt trudne w użyciu dla wielu osób, a instrukcje obsługi sprzętu agd mają zbyt wiele stron, by je przeczytać w całości. Potrafimy wysłać ludzi w kosmos, ale nadal musimy stać w korkach i trudno nam znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu – wylicza Nowak.

Zapowiedzią wtorkowych spotkań w Gliwicach będzie piątkowy happening na remontowanym dworcu kolejowym w Katowicach. Pasażerowie, którzy z powodu zamieszania mogą mieć kłopoty z trafieniem na odpowiedni peron czy znalezieniem właściwego pociągu dostaną użyteczny gadżet – jaki, to na razie tajemnica.

Aby udowodnić, że w naszym otoczeniu jest wiele nieużytecznych przedmiotów i sytuacji, organizatorzy gliwickich obchodów ogłosili konkurs fotograficzny „Użyteczność obiektywNIE”, na który można wysyłać zdjęcia absurdów codziennego życia – np. komunikacyjnych. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 9 listopada, a nadesłane prace można oglądać na stronie internetowej www.worldusabilityday2010.pl.

Zaplanowane na wtorek na Politechnice Śląskiej warsztaty i wykłady przedstawią problem użyteczności w komunikacji bardzo szeroko – od technologii i oprogramowania, przez transport, instytucje użyteczności publicznej, media, informację wizualną, sztukę, po komunikację interpersonalną. Wśród gości są naukowcy i specjaliści ze świata sztuki, technologii i biznesu. Będą m.in. warsztaty z projektowania dostępnych serwisów internetowych, warsztaty teatralne czy dotyczące reklamy w Internecie.

W Polsce Światowy Dzień Użyteczności obchodzono wcześniej m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.