PARTNER PORTALU
  • BGK

Święto fotografii w Łodzi

  • PAP    10 maja 2012 - 11:28

Wystawy fotografii, warsztaty, spotkania autorskie, prezentacje slajdów znajdą się w programie 11. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii – Fotofestiwalu 2012, który w czwartek rozpoczyna się w Łodzi.
Tegoroczny Fotofestiwal jest pierwszym z cyklu trzech kolejnych imprez, które w latach 2012-14 mają być poświęcone procesom związanym z popularyzacją fotografii m.in. rozwojem fotografii amatorskiej oraz rolą sieci społecznościowych i internetu.

„Wszystkie te trzy edycje festiwalu będą dotyczyły popularyzacji fotografii, jej wszechobecności. Chcieliśmy bardziej skupić się nad refleksją nad fotografią, niż samą prezentacją. W tym roku postanowiliśmy być miejscem spotkań i cały program zbudowany jest tak, że będzie dużo wykładów, warsztatów, spotkań autorskich i spotkań z kuratorami wystaw” – zapowiada dyrektor festiwalu Krzysztof Candrowicz.

Program tegorocznego Fotofestiwalu został podzielony na sześć bloków tematycznych. Główny blok imprez nosi tytuł „I*NETWORK. Human connection” i został zbudowany wokół idei społeczności i współpracy. „Chcieliśmy zastanowić się nad współczesną fotografią i nad tym, w jaki sposób sieciowość współczesnego świata wpływa na fotografię” – podkreśla dyrektor programowa imprezy Marta Szymańska.

W tej części festiwalu zaplanowano prezentację dokonań pięciu grup fotograficznych oraz ekspozycję „Obraz zmian”, na którą złoży się sześć indywidualnych projektów.

„To jest sześć projektów, które są mini wyprawami w różne społeczności, z różnych czasów. Projekty, w których artyści próbowali wniknąć w dane społeczności, pracować z nimi i co ciekawie, fotografia jest tu – obok wideo, wywiadów, tekstów – jednym ze sposobów badania rzeczywistości” – dodała Szumańska. Będzie można obejrzeć prace m.in. Shimona Attie, Yanna Grossa, Luci Nimcovej. Wystawie towarzyszyć będą spotkania autorskie.

W trakcie imprezy rozstrzygnięty zostanie konkurs o Grand Prix Fotofestiwalu. Spośród 400 nadesłanych w tym roku zgłoszeń jury nominowało 12, w tym dwóch Polaków – Jakuba Karwowskiego i Tomasza Lazara. Zwycięski projekt zostanie pokazany w formie wystawy, a jego autor otrzyma 10 tys. zł nagrody. Jedenaście pozostałych zobaczyć będzie można podczas nocnych pokazów slajdów w przestrzeni miejskiej.

W piątek w ramach Fotofestiwalu w Muzeum Miasta Łodzi otwarta zostanie wystawa „Uwikłane w płeć” na której pokazanych zostanie ponad 150 fotografii opisujących wizerunek oraz tożsamość współczesnej kobiety. Prace pochodzą z jednej z największych kolekcji powojennej fotografii polskiej – Joanny i Krzysztofa Madelskich.

Tą wystawę będzie można oglądać do 28 czerwca. Ważnym elementem tegorocznej imprezy będzie blok działań edukacyjnych.

Zaplanowano m.in. pierwszą edycję warsztatów Masterclass, czyli czterodniowe spotkanie z wybitnym fotografem Simonem Norfolkiem (wielokrotnym laureatem nagrody World Press Photo) oraz fotospacery w przestrzeni Elektrociepłowni EC-2 przy ul. Wróblewskiego, która za trzy lata zostanie zamknięta.

Na tegorocznym festiwalu nie zabraknie wystaw towarzyszących, które oglądać będzie można w całym mieście. W sumie będzie ich ponad 20, a wśród nich m.in. „Perfomatywny Beuys” Josepha Beuysa, „Deja vu” Eugeniusza Hanemana oraz „Struny czasu cz.3: Hybrydy czasoprzestrzeni” Izabelli Gustowskiej.

Większość głównych wydarzeń, spotkań i prezentacji odbywać się będzie w zabytkowej Willi Grohmana przy ul. Tylnej. Tegoroczny festiwal zakończy się 20 maja.

Łódzki Fotofestiwal organizowany jest od 2001 roku i co roku gromadzi ponad 20 tys. widzów z całego świata. Imprezę organizuje Fundacja Edukacji Wizualnej, przy współpracy z Łódź Art Center, Fabryką Sztuki i Urzędem Miasta Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta).
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: