Święto gęsi

Mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego wzięli udział w niedzielę w Święcie gęsi w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie k. Nakła. Królowała gęsina i potrawy z niej przyrządzone.

Uczestnicy festynu mogli skosztować regionalnych specjałów, takich jak czernina, półgęsek, faszerowane szyje i chleb z gęsim smalcem. Podczas warsztatów kulinarnych można było dowiedzieć się o różnych sposobach przyrządzenia mięsa gęsiego i wydobycia z niego pełni smaku.

Przed imprezą w ośrodku doradztwa odbyły się warsztaty dla hodowców i kucharzy. W programie znalazły się zajęcia m.in. na temat wymogów sanitarnych dla hodowców gęsi i sposobów wytwarzania tradycyjnych potraw z gęsiny.

Święto gęsi było wstępem do drugiej edycji akcji promującej gęsinę jako zdrową i bezpieczną żywność, znakomitą podstawę zarówno prostych, jak i bardzo wyrafinowanych potraw. Akcja pod nazwą „Gęsina na świętego Marcina”, podobnie jak w zeszłym roku, będzie prowadzona w regionie w okolicach 11 listopada.

Akcji patronuje samorząd województwa, który chciałby wypromować gęsinę jak danie na polskie Święto Niepodległości. W opinii marszałka województwa Piotra Całbeckiego, region kujawsko-pomorski jest szczególnie do tego predestynowany, bowiem na jego terenie funkcjonuje czołowy Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej k. Inowrocławia. Placówka jest właścicielem genotypu gęsi białej kołudzkiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Myślę, że to skandal że za publiczne pieniądze promuje się cierpienia zwierząt. Świat wycofuje się z tuczu gęsi, przez słynne pasztety strasburskie, a my promujemy gęsinę.

zdziwiony, 2010-10-04 14:36:19 odpowiedz

Moja babcia z Wielkopolski robiła świetbą zupę - czerninę. Niemal wegetarianinem zostałem, gdy dowiedziałem się iż to z gęsiej krwi.... "Święto gęsi" - one mogą być innego zdania! Cóż - jesteśmy wszystkożercami...

czerny, 2010-10-04 14:30:09 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE