Święto gęsi

Mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego wzięli udział w niedzielę w Święcie gęsi w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie k. Nakła. Królowała gęsina i potrawy z niej przyrządzone.

Uczestnicy festynu mogli skosztować regionalnych specjałów, takich jak czernina, półgęsek, faszerowane szyje i chleb z gęsim smalcem. Podczas warsztatów kulinarnych można było dowiedzieć się o różnych sposobach przyrządzenia mięsa gęsiego i wydobycia z niego pełni smaku.

Przed imprezą w ośrodku doradztwa odbyły się warsztaty dla hodowców i kucharzy. W programie znalazły się zajęcia m.in. na temat wymogów sanitarnych dla hodowców gęsi i sposobów wytwarzania tradycyjnych potraw z gęsiny.

Święto gęsi było wstępem do drugiej edycji akcji promującej gęsinę jako zdrową i bezpieczną żywność, znakomitą podstawę zarówno prostych, jak i bardzo wyrafinowanych potraw. Akcja pod nazwą „Gęsina na świętego Marcina”, podobnie jak w zeszłym roku, będzie prowadzona w regionie w okolicach 11 listopada.

Akcji patronuje samorząd województwa, który chciałby wypromować gęsinę jak danie na polskie Święto Niepodległości. W opinii marszałka województwa Piotra Całbeckiego, region kujawsko-pomorski jest szczególnie do tego predestynowany, bowiem na jego terenie funkcjonuje czołowy Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej k. Inowrocławia. Placówka jest właścicielem genotypu gęsi białej kołudzkiej.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Myślę, że to skandal że za publiczne pieniądze promuje się cierpienia zwierząt. Świat wycofuje się z tuczu gęsi, przez słynne pasztety strasburskie, a my promujemy gęsinę.

zdziwiony, 2010-10-04 14:36:19 odpowiedz

Moja babcia z Wielkopolski robiła świetbą zupę - czerninę.
Niemal wegetarianinem zostałem, gdy dowiedziałem się iż to z gęsiej krwi....
"Święto gęsi" - one mogą być innego zdania!
Cóż - jesteśmy wszystkożercami...

czerny, 2010-10-04 14:30:09 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE