PARTNER PORTALU
  • BGK

Święto karpia w opolskim

  • PAP    1 września 2012 - 15:03
Święto karpia w opolskim

10 potraw z karpia stanie podczas "II Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego" do konkursu o tytuł najlepszej potrawy przyrządzonej z tej ryby. Impreza rozpocznie się w sobotę, 1 września. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi za tydzień, podczas drugiej części święta.
Jak wyjaśniła specjalistka ds. promocji Lokalnej Grupy Rybackiej "Opolszczyzna" Magdalena Wojciechowska, impreza specjalnie w tym roku została rozbita na dwie części, odbywające się w dwie kolejne soboty w dwóch miejscach regionu - w Starościnie gm. Świerczów oraz Domaradzu w gm. Pokój - by dotrzeć do jak największej liczby ludzi i jeszcze bardziej spopularyzować spożycie karpia.

"Chcemy udowodnić, że karp to bardzo smaczna ryba, którą można jadać nie tylko od święta i przyrządzać na różne sposoby" - stwierdziła Wojciechowska. Dodała, że gminy, w których odbędą się tegoroczne obchody święta, to miejsca, w których gospodarka rybacka jest mocno rozwinięta.

Najlepiej różnorodne zastosowanie kulinarne tej popularnej w Polsce ryby zaprezentują uczestnicy konkursu, a ma ich być po pięciu z każdej z dwóch gmin - Pokoju i Świerczowa.

"Jakie dokładnie potrawy będą poddane opinii komisji konkursowej, jeszcze nie zdradzamy. Powiem tylko, że wśród 10 w sumie potraw konkursowych będzie zarówno karp smażony, duszony, wędzony, w galarecie, jak i w postaci pulpetów" - wyliczyła Magdalena Wojciechowska.

Prezentacja potraw konkursowych odbędzie się w sobotę, a finał i ogłoszenie zwycięzcy konkursu - 8 września. Potraw konkursowych będzie mogło posmakować tylko jury, ale organizatorzy szykują też rybne degustacje dla uczestników święta. W sobotę będzie można skosztować zupy rybnej, a 8 września - karpia wędzonego, smażonego, marynowanego oraz zwycięskiej potrawy konkursowej.

Prócz atrakcji kulinarnych będą też gry i zabawy - np. poszukiwanie skarbu na dnie stawu, konkurs z wiedzy o rybactwie, zawody wędkarstwa rzutowego, a dla najmłodszych - malowanie twarzy, oczywiście w motywy rybne. Wieczorem 1 i 8 września zaplanowano koncerty i zabawy taneczne. Wystąpi m.in. zespół Volver.

<!-- pagebreak //-->

Organizatorami II Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego są Lokalna Grupa Rybacka "Opolszczyzna" oraz gminy Pokój i Świerczów. W sobotę w Starościnie święto karpia odbywać się będzie przy okazji dożynek gminnych, a 8 września w Domaradzu druga część imprezy odbędzie się na III Stobrawskim Święcie Produktów Lokalnych w Domaradzu.

Jak poinformowała Magdalena Wojciechowska, 10 proc. krajowej produkcji karpia pochodzi z Opolszczyzny. "Jesteśmy piątym w kraju producentem tej ryby" - dodała.

LGR "Opolszczyzna", by stworzyć markę opolskiego karpia, promuje ten gatunek ryby na festiwalach, targach i imprezach regionalnych. Tylko w tym roku przedstawiciele Grupy uczestniczyli m.in. w Targach Ogrodniczych "Wiosna Kwiatów 2012" w Łosiowie koło Brzegu, 12. Międzynarodowych Targach Turystyki "W stronę Słońca" w Opolu oraz w wystawie "Opolagra 2012" w Kamieniu Śląskim. Na każdej z tych imprez można było skosztować dań z opolskiego karpia oraz dostać np. wydany przez Grupę przewodnik kulinarny "Karp nie tylko od święta" z przepisami na karpia w różnych odsłonach, autorstwa członków LGR. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.