PARTNER PORTALU
  • BGK

Święto Niepodległości, demonstracje: Policja zapewnić bezpieczeństwo 11 listopada

  • PAP/AT    14 października 2016 - 09:35
Święto Niepodległości, demonstracje: Policja zapewnić bezpieczeństwo 11 listopada
Policja będzie przygotowana do tego żeby zapewnić bezpieczeństwo 11 listopada - powiedział Mariusz Błaszczak (fot.pixabay.com)

• Policja będzie gotowa zapewnić bezpieczeństwo 11 listopada - zapewnił minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.
• Ocenił, że dzięki jego jasnym wypowiedziom na temat zagrożenia podczas Święta Niepodległości ze strony KOD, zagrożenie to będzie mniejsze.
Błaszczak był pytany w porannym wywiadzie w Radiu ZET, czy uważa, że Komitet Obrony Demokracji 11 listopada może protestować, a zarazem czy uwrażliwi podlegającą mu policję na te protesty - odparł, że nie jest to kwestia wrażliwości, tylko odpowiedzialności. "Policja będzie przygotowana do tego żeby zapewnić bezpieczeństwo 11 listopada. A, no cóż, ja mam nadzieję, że poprzez wskazanie, bo ja w swoich wypowiedziach publicznych wskazałem na zagrożenie, no mam nadzieję, że to zagrożenie jest mniejsze dzięki temu" - dodał.

W ocenie Błaszczaka lider KOD Mateusz Kijowski używa języka agresji, m.in. pisząc na Twitterze: "nie damy zawłaszczać biało-czerwonych barw, nie damy zawłaszczać święta narodowego". "To język agresji: nie damy zawłaszczać. Gdyby powiedział: każdy ma prawo demonstrować, my również chcemy demonstrować, ale ten język, to jest język konfrontacji" - ocenił minister spraw wewnętrznych.

Czytaj też: Masowe imprezy w miastach uciążliwe dla mieszkańców?

Minister SWiA pytany, czy "złośliwostką" było zabranie b. prezydentom ochrony BOR za granicą, powiedział, że nie została ona odebrana, tylko zaczęło być stosowane prawo, zapisane lata temu w ustawie przyjętej przez rząd SLD i podpisanej przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

"Trzeba wprowadzać porządki, elementarne porządki, żeby prawo było w Polsce przestrzegane" - tłumaczył.

Powiedział, iż Lech Wałęsa najpierw mówił, że nie chce ochrony BOR, bo go inwigiluje, teraz mówi, że chce tego BOR-u. "Sam się nie może zdecydować. Tak już jest" - uważa Błaszczak.

Zgodnie z ustawą o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, b. prezydent zachowuje uprawnienie do ochrony na terytorium RP na zasadach określonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.