PARTNER PORTALU
  • BGK

Święto Niepodległości w kraju: Msze za Ojczyznę, liczne marsze i imprezy

  • PAP/JS    10 listopada 2016 - 19:47
Święto Niepodległości w kraju: Msze za Ojczyznę, liczne marsze i imprezy
W wielu miejscach kraju zaplanowano obchody, marsze i imprezy w 98. rocznicę odzyskania suwerenności przez Polskę (fot.pixabay.com)

• W piątek przypada Święto Niepodległości.
• W wielu miejscach kraju zaplanowano obchody, marsze i imprezy w 98. rocznicę odzyskania suwerenności przez Polskę.
• W większości miast planowane są mszę św. za Ojczyznę.
Prezydent Andrzej Duda zaplanował udział w mszy za Ojczyznę, podczas otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej. Prezydent wręczy pośmiertną nominację generalską dla płk. Ryszarda Kuklińskiego oraz odznaczenia państwowe. Weźmie też udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, a w Pałacu Prezydenckim podejmie członków korpusu dyplomatycznego oraz gości. Wieczorem Andrzej Duda wybiera się do Świdnika, gdzie na placu w centrum miasta z mieszkańcami weźmie udział w śpiewaniu pieśni patriotycznych.

W Warszawie odbędzie się 27 Bieg Niepodległości. Z okazji święta w godz. 9-16 będzie można zwiedzić parlament i zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie. Osoby chętne do zwiedzenia muszą zabrać ze sobą dokument tożsamości.

W stolicy zaplanowano też ok. 20 zgromadzeń publicznych, m.in. marsz niepodległości, demonstrację KOD i marsz antyfaszystowski. Marsz Niepodległości "Polska bastionem Europy" przejdzie z centrum miasta na drugi brzeg Wisły - na błonia Stadionu Narodowego, marsz "KOD Niepodległości" z Placu Narutowicza na Pole Mokotowskie, a marsz antyfaszystowski pod hasłem "Za wolność naszą i waszą" z Placu Zamkowego na Plac Powstańców Warszawy. Bezpieczeństwa w stolicy ma strzec ponad 7 tys. policjantów, żandarmeria wojskowa i straż miejska. Zaplanowano też imprezy sportowe.

W Szczecinie oficjalne obchody odbędą się na Placu Szarych Szeregów, gdzie o godz. 15 samorządowcy oraz mieszkańcy miasta złożą kwiaty przed popiersiem Piłsudskiego. Po raz szósty ulicami miasta przejdzie Szczeciński Marsz Niepodległości zorganizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Marsz rozpocznie się o godz. 13 na placu Orła Białego.

W Centrum Dialogu Przełomy odbędą się dwa wernisaże wystaw "Śladami Marszałka i I Kampanii Kadrowej" oraz "Legioniści pod wspólnym hasłem Biało-Czerwona niepodległość". Po południu na Wałach Chrobrego odbędzie się pokaz wyszkolenia żołnierzy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Wieczorem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie na koncercie "Śpiewnik domowy", pieśni autorstwa Stanisława Moniuszki będzie można usłyszeć w nowych aranżacjach kompozytora i pianisty jazzowego Nikola Kołodziejczyka.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz rekonstrukcje historyczne zaplanowano w wielu miastach Pomorza Zachodniego. Mieszkańcy Koszalina będą mieli okazję obejrzeć m.in. inscenizację poznańskiego wystąpienia Ignacego Jana Paderewskiego z grudnia 1918 r. W Drawsku odbędzie się parada pojazdów wojskowych, w której wezmą udział żołnierze wojsk amerykańskich i kanadyjskich. Po raz kolejny zostanie zorganizowana impreza biegowa, czyli Goleniowska Mila Niepodległości. Goleniowski i warszawski bieg niepodległości organizowane są nieprzerwanie od 27 lat.

W Olsztynie uroczystości rozpoczną się mszą w intencji Ojczyzny w katedrze św. Jakuba. Po niej uczestnicy obchodów, kompanie honorowe służb mundurowych, harcerze i organizacje kombatanckie przejdą ulicami miasta na Plac Solidarności, gdzie pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny złożone zostaną kwiaty i odczytany apel pamięci. Mieszkańcy Olsztyna będą mogli obejrzeć także sprzęt wojskowy, straży granicznej, straży pożarnej i policji. Uroczystości zakończą się koncertem "Moja Niepodległa".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.