PARTNER PORTALU
 • BGK

Święto Niepodległości w Szczecinie: inscenizacje, gry historyczne, koncerty i krwiodawstwo

 • PAP/JS    10 listopada 2017 - 19:58
Święto Niepodległości w Szczecinie: inscenizacje, gry historyczne, koncerty i krwiodawstwo
Uroczystości oficjalne z udziałem władz samorządowych odbędą się o godz. 11 (Fot. Mateusz War./Wikimedia, lic. CC BY-SA 3.0)

Inscenizacja Zaślubin Polski z Morzem, gra historyczna o Józefie Piłsudskim, koncert pieśni patriotycznych, marsz ulicami miasta oraz honorowe oddawanie krwi – to niektóre wydarzenia, które przygotowano na Święto Niepodległości w Szczecinie.
•  Mieszkańcy będą mogli wziąć udział we wspólnym tworzeniu kokard narodowych i flag Polski, a także w grze historycznej "Drogi do Niepodległości - Józef Piłsudski".

•  Planowana jest także próba pobicia rekordu Polski w kategorii największa układanka z pianki modelarskiej "Największa układanka wolnej Polski".

• Wieczorem w Arenie Szczecin odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie oraz grupy Feel.

Uroczystości oficjalne z udziałem władz samorządowych odbędą się o godz. 11 na pl. Szarych Szeregów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. O tej porze ma zakończyć się w tym miejscu Marsz Niepodległości, który jest organizowany po raz siódmy przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych.

Tradycyjnie o godz. 11:11 w budynku Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na wyspie Łasztownia zabrzmi "Hymn do Bałtyku" w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

W południe na Skwerze Kapitanów zostaną odsłonięte kolejne tablice poświęcone ludziom morza, m.in. pierwszej w Polsce kobiecie kapitan żeglugi wielkiej Danucie Kobylińskiej-Walas czy maryniście kapitanowi Józefowi Gawłowiczowi. Zaplanowano także pokazy konne Klubu Kawalerii im. 12 Pułku Ułanów Podolskich, w tym inscenizację Zaślubin Polski z Morzem. W Starej Rzeźni zostanie zaprezentowany oryginał dekretu marszałka Józefa Piłsudskiego z 1922 r. o powołaniu "Departamentu morskiego".

W budynku Szczecińskiej Agencji Artystycznej przy ul. Wojska Polskiego będzie można zobaczyć replikę sztandaru, pod którym Tadeusz Kościuszko ślubował na Rynku w Krakowie, replikę flagi, która towarzyszyła Zaślubinom Polski z Morzem w Pucku 1920 r. oraz replikę generalskiej czapki Józefa Hallera. Szczecinianie będą mogli także wziąć udział w warsztatach śpiewu pieśni legionowych i niepodległościowych.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował wydarzenie rodzinno-edukacyjne pod hasłem #MojaNiepodległa, które będzie miało miejsce w Arenie Szczecin. "Chcemy opowiedzieć Szczecinianom o polskiej drodze do wolności, nie tylko tej zmierzającej do niepodległości w listopadzie 1918, ale także o trudnych zmaganiach Polaków podczas II wojny światowej i w czasie 50 lat sowieckiej okupacji w Polsce" - powiedział PAP dyrektor oddziału IPN w Szczecinie Paweł Skubisz.

Mieszkańcy będą mogli wziąć udział we wspólnym tworzeniu kokard narodowych i flag Polski, a także w grze historycznej "Drogi do Niepodległości - Józef Piłsudski". Planowana jest także próba pobicia rekordu Polski w kategorii największa układanka z pianki modelarskiej "Największa układanka wolnej Polski". Wieczorem w Arenie Szczecin odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie oraz grupy Feel.

Przed budynkiem Areny powstanie strefa militarno-mundurowa, w której zaprezentowany zostanie m.in. sprzęt 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w tym najnowsze nabytki czyli moździerze samobieżne Rak.

W Centrum Dialogu Przełomy odbędzie się wernisaż wystawy "Myślę: Wolność", na której zostaną zaprezentowane najnowsze nabytki Muzeum Narodowego w Szczecinie związane z walką o niepodległość od początku XX w. do 1989 r. Zaplanowano także koncert chóru Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który wykona m.in. utwory Stanisława Moniuszki oraz polskie pieśni wojenne.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.