PARTNER PORTALU
  • BGK

Święto Niepodległości w Szczecinie: inscenizacje, gry historyczne, koncerty i krwiodawstwo

  • PAP/JS    10 listopada 2017 - 19:58
Święto Niepodległości w Szczecinie: inscenizacje, gry historyczne, koncerty i krwiodawstwo
Uroczystości oficjalne z udziałem władz samorządowych odbędą się o godz. 11 (Fot. Mateusz War./Wikimedia, lic. CC BY-SA 3.0)

Inscenizacja Zaślubin Polski z Morzem, gra historyczna o Józefie Piłsudskim, koncert pieśni patriotycznych, marsz ulicami miasta oraz honorowe oddawanie krwi – to niektóre wydarzenia, które przygotowano na Święto Niepodległości w Szczecinie.
•  Mieszkańcy będą mogli wziąć udział we wspólnym tworzeniu kokard narodowych i flag Polski, a także w grze historycznej "Drogi do Niepodległości - Józef Piłsudski".

•  Planowana jest także próba pobicia rekordu Polski w kategorii największa układanka z pianki modelarskiej "Największa układanka wolnej Polski".

• Wieczorem w Arenie Szczecin odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie oraz grupy Feel.

Uroczystości oficjalne z udziałem władz samorządowych odbędą się o godz. 11 na pl. Szarych Szeregów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. O tej porze ma zakończyć się w tym miejscu Marsz Niepodległości, który jest organizowany po raz siódmy przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych.

Tradycyjnie o godz. 11:11 w budynku Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na wyspie Łasztownia zabrzmi "Hymn do Bałtyku" w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

W południe na Skwerze Kapitanów zostaną odsłonięte kolejne tablice poświęcone ludziom morza, m.in. pierwszej w Polsce kobiecie kapitan żeglugi wielkiej Danucie Kobylińskiej-Walas czy maryniście kapitanowi Józefowi Gawłowiczowi. Zaplanowano także pokazy konne Klubu Kawalerii im. 12 Pułku Ułanów Podolskich, w tym inscenizację Zaślubin Polski z Morzem. W Starej Rzeźni zostanie zaprezentowany oryginał dekretu marszałka Józefa Piłsudskiego z 1922 r. o powołaniu "Departamentu morskiego".

W budynku Szczecińskiej Agencji Artystycznej przy ul. Wojska Polskiego będzie można zobaczyć replikę sztandaru, pod którym Tadeusz Kościuszko ślubował na Rynku w Krakowie, replikę flagi, która towarzyszyła Zaślubinom Polski z Morzem w Pucku 1920 r. oraz replikę generalskiej czapki Józefa Hallera. Szczecinianie będą mogli także wziąć udział w warsztatach śpiewu pieśni legionowych i niepodległościowych.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował wydarzenie rodzinno-edukacyjne pod hasłem #MojaNiepodległa, które będzie miało miejsce w Arenie Szczecin. "Chcemy opowiedzieć Szczecinianom o polskiej drodze do wolności, nie tylko tej zmierzającej do niepodległości w listopadzie 1918, ale także o trudnych zmaganiach Polaków podczas II wojny światowej i w czasie 50 lat sowieckiej okupacji w Polsce" - powiedział PAP dyrektor oddziału IPN w Szczecinie Paweł Skubisz.

Mieszkańcy będą mogli wziąć udział we wspólnym tworzeniu kokard narodowych i flag Polski, a także w grze historycznej "Drogi do Niepodległości - Józef Piłsudski". Planowana jest także próba pobicia rekordu Polski w kategorii największa układanka z pianki modelarskiej "Największa układanka wolnej Polski". Wieczorem w Arenie Szczecin odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie oraz grupy Feel.

Przed budynkiem Areny powstanie strefa militarno-mundurowa, w której zaprezentowany zostanie m.in. sprzęt 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w tym najnowsze nabytki czyli moździerze samobieżne Rak.

W Centrum Dialogu Przełomy odbędzie się wernisaż wystawy "Myślę: Wolność", na której zostaną zaprezentowane najnowsze nabytki Muzeum Narodowego w Szczecinie związane z walką o niepodległość od początku XX w. do 1989 r. Zaplanowano także koncert chóru Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który wykona m.in. utwory Stanisława Moniuszki oraz polskie pieśni wojenne.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.