PARTNER PORTALU
  • BGK

Święto parku wpisanego na listę UNESCO

  • PAP    25 maja 2012 - 18:43
Święto parku wpisanego na listę UNESCO

W sobotę 26 maja odbędą się obchody Święta Parku Mużakowskiego w Łęknicy (Lubuskie). W programie znalazło się wiele koncertów i promocja Produktów Regionalnych. Impreza to okazja do zwiedzenia tego unikalnego dzieła sztuki ogrodowej.
Podczas święta nie zabraknie muzyki - jazzowej, rockowej, pop i klasycznej. W programie zaplanowane są m.in. wspólne koncerty polskich i niemieckich muzyków amatorów, a wieczorem na dużej scenie rozpocznie się koncert pod tytułem "Muzyczne Pejzaże" z udziałem Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej.

Odwiedzający będą mogli także skosztować produktów regionalnych. Lokalna Grupa Działania - Grupa Łużycka zaprasza na III Święto Produktów Regionalnych. Nie zabraknie kramów z unikatowymi potrawami regionalnymi, rękodziełem, sztuką artystów ludowych. Zwiedzający będą mogli też wysłuchać muzyki folkowej.

Park Mużakowski to park krajobrazowy z pierwszej połowy XIX wieku, czołowy przykład europejskiej sztuki ogrodowej tego okresu, a zarazem jedyne w swoim rodzaju połączenie natury i sztuki ogrodniczej.

Od końca lat 80. XX wieku park jest przedmiotem polsko-niemieckiego projektu rewaloryzacji. Jest to przykład ścisłej współpracy dwóch państw na rzecz ochrony i konserwacji krajobrazu kulturowego.

Działania prowadzone w Parku Mużakowskim uzyskały aprobatę międzynarodową. W 2004 roku Park Mużakowski został uznany za pomnik historii i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W parku systematycznie prowadzone są prace rewaloryzacyjne, nadal jednak są miejsca, w których widać jeszcze powojenne zniszczenia.

Park Mużakowski odwiedza rocznie ponad 300 tys. turystów z całego świata. Park, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych Lubuskiego, można zwiedzać pieszo, rowerem lub konno.

Organizatorami Święta Parku Mużakowskiego są: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Stiftung Frst-Pueckler-Park Bad Muskau oraz Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Łęknicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.