PARTNER PORTALU
  • BGK

Święto Wojska Polskiego. 1500 żołnierzy na ulicach Warszawy. Zobaczcie zdjęcia z defilady

  • PAP/KDS    15 sierpnia 2017 - 14:45
Święto Wojska Polskiego. 1500 żołnierzy na ulicach Warszawy. Zobaczcie zdjęcia z defilady
W uroczystej defiladzie z okazji święta Wojska Polskiego udział wzięło 1500 żołnierzy (fot. www.twitter.com)

Defiladą wojskową z udziałem 1500 żołnierzy, około 200 pojazdów i kilkudziesięciu statków powietrznych zakończyły się uroczystości państwowe Święta Wojska Polskiego w Warszawie. Zobaczcie jak na zdjęciach prezentuje się Wojsko Polskie oraz jego sojusznicy.
• Uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze oraz uroczysta defilada wojskowa Alejami Ujazdowskimi to był kulminacyjny element obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

• Podczas ceremonii przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

• Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 r., został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku. 

– 15 sierpnia to wielkie święto wiktorii w Bitwie Warszawskiej, święto przełomu w wojnie polsko-bolszewickiej w odpieraniu bolszewickiej napaści na Polskę i Europę - mówił w Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda.

Obchody Święta Wojska Polskiego, w których wzięły udział najwyższe władze państwowe, rozpoczęła msza święta za Ojczyznę, która odprawiona została w Katedrze Polowej WP. Następnie odbyło się uroczyste złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza (Plac Marszałka J. Piłsudskiego) oraz przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza).

Z kolei w Ossowie pod Warszawą z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza odsłonięto popiersie śp. Marii Kaczyńskiej i śp. kpt. Pawła Janeczka z Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

– Odsłaniamy dzisiaj pomniki naszych bohaterów, odsłaniamy pomniki dwóch osób być może najbliższych panu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu; tych, którzy byli przy nim zawsze – jego małżonki, pierwszej damy, ukochanej osoby pana prezydenta, i jego najbliższego obrońcy, tego, który był z nim zawsze, który go strzegł aż do końca, który razem z nim poniósł śmierć w tym okrutnym dramacie smoleńskim – mówił podczas ceremonii minister Antoni Macierewicz.

Warto przypomnieć, że po zakończeniu oficjalnej części uroczystości rozpocznie się piknik w parku Agrykola, gdzie będzie można wsiąść do pojazdów wojskowych, będzie też prezentowany sprzęt historyczny.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.