PARTNER PORTALU
  • BGK

Święto Wojska Polskiego 2017. Dziś defilada w Warszawie

  • PAP/KDS    15 sierpnia 2017 - 10:45
Święto Wojska Polskiego 2017. Dziś defilada w Warszawie
W święcie Wojska Polskiego udział weźmie 1500 żołnierzy (fot. wojsko-polskie.pl)

15 sierpnia to dzień, w którym swoje święto obchodzi Wojsko Polskie. Tradycyjnie z tej okazji w wielu miastach Polski odbędą się uroczyste defilady. Największa z nich rozpocznie się po godz. 12 w Warszawie.
• Główne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego rozpoczną się przed pomnikiem przy Belwederze w południe. Wystąpienie wygłosi prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych.

• Po tym rozpocznie się defilada, która przejedzie Alejami Ujazdowskimi. Polskie siły zbrojne zaprezentują się mieszkańcom Warszawy z ziemi i z powietrza. Po raz pierwszy w przemarszu weźmie też udział obrony terytorialnej. 

• W sumie w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego udział weźmie ponad 1500 żołnierzy z Polski i zagranicy. Bowiem zaprezentują się również nasi sojusznicy, m.in.  Amerykanie, Kanadyjczycy, Brytyjczycy i Rumuni. 

- Na co dzień nas nie widać, ćwiczymy, jesteśmy w garnizonach. Święto Wojska Polskiego to jedna z niewielu okazji, gdy wojsko może wyjść i się zaprezentować. Tego dnia chcemy pokazać jaki mamy sprzęt, jak jesteśmy wyszkoleni, jak pięknie się prezentujemy" - powiedziała ppłk Joanna Klejszmit z Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Podczas defilady będzie można zobaczyć lekkie pojazdy - motocykle i samochody żandarmerii, pojazdy jednostek specjalnych czy samochody terenowe. Nie zabraknie sprzętu ciężkiego - pojazdów do minowania, czołgów. Zobaczymy armatohaubice Krab w pełnym module ogniowym.

- Godny uwagi jest samobieżny moździerz Rak na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak, który wystąpi w kompanijnym module ogniowym. To debiut tego wozu na defiladzie, pojazdy zostały przekazane 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w ostatnich tygodniach - zaznaczył oficer prasowy Dowództwa generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych kpt. Krzysztof Płatek.

Tak jak w zeszłym roku, przejadą czołgi Leopard 2A4 i 2A5, PT-91 Twardy, wozy zabezpieczenia technicznego, Rosomaki - także w wersji medycznej, wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć samobieżne wyrzutnie Morskiej Jednostki Rakietowej i przeciwlotnicze zestawy Osa czy amerykańskie kołowe transportery Stryker, wozy Jackal i Panther armii brytyjskiej. Siły zbrojne Rumunii zaprezentują działo przeciwlotnicze Oerlikon holowane za ciężarówką.

Kolejne atrakcje będzie można zobaczyć na niebie. W defiladzie zaplanowano również udział ponad 60 statków powietrznych. Pokaz lotniczy rozpocznie zespół Biało-Czerwone Iskry, zostawiając smugę w polskich barwach narodowych. Nad trasa defilady przelecą śmigłowce SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi8 i Mi17 oraz szturmowe Mi-24; część śmigłowcową zamkną amerykańskie Apache, Chinook i Black Hawk. Nad głowami warszawiaków przelecą też samoloty transportowe CASA C-295M, Hercules i Bryza; szkolne Orliki, bojowe F-16 i MiG-29 i Su-22. -Liczyliśmy na amerykańskie F-16, ale nie dotarły – powiedział Płatek.

Po zakończeniu defilady rozpocznie się piknik w parku Agrykola, będzie można wsiąść do pojazdów wojskowych, będzie też prezentowany sprzęt historyczny.

Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 r., został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.