PARTNER PORTALU
  • BGK

Święto współpracy Brandenburgii i woj. zachodniopomorskiego

  • GK    9 grudnia 2011 - 11:47

Mija 10 lat od podpisania oświadczenia o współpracy między woj. zachodniopomorskim a Brandenburgią. Z tej okazji, na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, odbyła się uroczysta gala.
Kraj Związkowy Brandenburgia jest regionem partnerskim województwa zachodniopomorskiego od wielu lat. Pierwszym oficjalnym dokumentem było Wspólne Oświadczenie o Współpracy między województwem zachodniopomorskim a Krajem Związkowym Brandenburgia, podpisane 7 grudnia 2001 roku, a więc dokładnie 10 lat temu, przez ówczesnych włodarzy regionów; marszałka województwa, wojewodę i premiera Brandenburgii.

Z okazji tej okrągłej rocznicy, 7 grudnia 2011 r., w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich odbyła się uroczysta gala z udziałem marszałka Olgierda Geblewicza (zabierz głos/oceń marszałka województwa), premiera Brandenburgii Matthiasa Platzecka.

W czasie gali marszałek Olgierd Geblewicz podsumował dotychczasowe działania władz obu regionów, zaznaczając, że podpisane 7 grudnia 2001 roku porozumienie o współpracy, było niczym innym, jak naturalną konsekwencją ówczesnej dynamiki rozwoju współpracy na pograniczu i powołania do życia Euroregionu Pomerania.

– Zmieniło się pogranicze i zmieniliśmy się my. Mimo zakorzenionych stereotypów i trudnej historii nasza współpraca przeszła naturalną drogę od fazy odświętności, do codzienności. Codzienne są nie tylko kontakty władz, ale też wzajemne kontakty mieszkańców i wspólne zaspokajanie przez nich codziennych potrzeb – mówił marszałek. – W centrach handlowych po obu stronach granicy język polski przeplata się z niemieckim. Polacy chętnie jeżdżą do zoo w Ueckermark, a Niemcy goszczą na polskim wybrzeżu. Mieszkańcy Chojny czy Schwedy chętnie wybierają się na weekendowe wycieczki do Doliny Miłości, która po II wojnie światowej popadła w zapomnienie i dewastację, a teraz – dzięki środkom na współpracę transgraniczną – odzyskuje dawne piękno.

Marszałek powołał się także na słowa ze słynnego już, berlińskiego przemówienia Ministra Spraw Zagranicznych RP – Radosława Sikorskiego, w którym minister podkreślał, że najważniejsze dla dalszej współpracy są odpowiedzialność i solidarność. „Wspólna odpowiedzialność za decyzje i procesy. I solidarność, gdy przychodzi do ponoszenia ciężarów” – cytował marszałek, apelując do zebranych gości, aby rozwijając wzajemne kontakty kierowali się tymi dwoma wartościami i nie zapominali o niezwykłych osiągnięciach Wspólnoty, jaką jest Unia Europejska.

Uroczystą galę w Zamku Książąt Pomorskich zakończyła projekcja niemego filmu z 1917 roku pt. „Imigrant”, z Charlie Chaplinem w roli tytułowej, do którego oprawę muzyczną wykonała na żywo słynna Niemiecka Orkiestra Filmowa Babelsberg.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.