PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyska Nagroda Kultury 2011

  • BB    4 października 2011 - 20:59
Świętokrzyska Nagroda Kultury 2011

Laureaci Świętokrzyskiej Nagrody Kultury w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego zostali uhonorowani dzisiaj podczas Inauguracji Roku Kulturalnego oraz Sezonu Artystycznego w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
W uroczystości udział weźmie wicemarszałek Grzegorz Świercz. W części artystycznej zobaczymy fragment spektaklu „Kpiny i kpinki” na kanwie twórczości Mariana Załuckiego i Wojciecha Młynarskiego w reżyserii aktora kieleckiego teatru Mirosława Bielińskiego.  

Świętokrzyska Nagroda Kultury to nagroda marszałka województwa świętokrzyskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego. Nagroda jest wręczana co roku podczas inauguracji sezonu kulturalnego i jest dwustopniowa.

Nagrody I stopnia przyznawane są za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym lub całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego, natomiast nagrody II stopnia za osiągnięcia o charakterze ogólnopolskim. Zarząd Województwa może przyznać także wyróżnienia za osiągnięcia o szczególnym charakterze dla rozwoju kultury w regionie.

Laureaci Świętokrzyskiej Nagrody Kultury:
NAGRODA I STOPNIA:
1.Andrzej Borys - prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF. Znany w Polsce
i Europie fotografik. Pomysłodawca oraz organizator Międzynarodowych Plenerów Fotograficznych „ART.-EKO”, organizator, juror i komisarz wielu ogólnopolskich plenerów i wystaw.

2.Roma Owsińska – jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek operowych i operetkowych, obecnie nauczycielka śpiewu solowego w Szkole Muzycznej im. L. Różyckiego w Kielcach.

NAGRODA II STOPNIA:
1.Anna Adamiec- długoletni pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (od 1994 roku), obecnie starszy bibliotekarz w dziale udostępniania zbiorów.
2.Ks. dr Andrzej Barzycki - dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu od 2006 roku. Od czasu objęcia stanowiska dyrektora podjął intensywne starania na rzecz ratowania bezcennego zbioru inkunabułów i starodruków, pozyskując środki m.in. z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
3.Teresa Bielińska - aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach od 1997 roku. W sezonie artystycznym 2010/2011 obchodziła jubileusz 30-lecia pracy artystycznej.


4.Andrzej Kozieja - nauczyciel akademicki (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego - Instytut Filologii Polskiej), filmoznawca
i autor wielu programów edukacyjnych. Od 15 lat pracuje przy organizacji Ogólnopolskiego Niezależnego Przeglądu Form Dokumentalnych „NURT”, prowadzi w kinie „Moskwa” zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
5.Marian Kupisz - artysta muzyk, od 1970 roku altowiolista Filharmonii Świętokrzyskiej. Z wielkim zaangażowaniem prowadzi działalność artystyczną grając m.in. w orkiestrach: „Collegium Musicum”, Kieleckiej Orkiestrze Kameralnej i w Kwartecie Smyczkowym „Omega”.

6.Andrzej Łada - fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1991 roku pracuje w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Św., gdzie stworzył i prowadzi autorską Galerię Fotografii.
7.Ryszard Miernik - literat, poeta i prozaik, autor 30 książek bardzo mocno związanych z regionem świętokrzyskim oraz licznych publikacji prasowych. Jeden z najbardziej znanych literatów w regionie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.