PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie. 54 mln zł z UE na inwestycje przeciwpowodziowe

  • pt/pap    28 sierpnia 2017 - 16:19
Świętokrzyskie.  54 mln zł z UE na inwestycje przeciwpowodziowe
Zarząd województwa zdecydował o przekazaniu funduszy unijnych w programie regionalnym, na przedsięwzięcia zgłoszone do konkursu dotyczącego "Przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych oraz usuwania ich skutków". (fot. pixabay)

Rewitalizacja zalewu w Sielpi, budowa zbiornika małej retencji w Radoszycach i zabezpieczenie przeciwpowodziowe Ostrowca Świętokrzyskiego i gminy Bodzechów będą realizowane dzięki niemal 54 mln zł funduszy UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Jak poinformowała rzecznik prasowa marszałka województwa świętokrzyskiego Iwona Sinkiewicz-Potaczała,  zarząd województwa zdecydował o przekazaniu funduszy unijnych w programie regionalnym, na przedsięwzięcia zgłoszone do konkursu dotyczącego "Przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych oraz usuwania ich skutków".

Na konkurs, w którym do rozdysponowania było 74 mln zł, wpłynęły trzy projekty. Wszystkie przeszły pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, uzyskując minimalną wymaganą liczbę punktów, konieczną do uzyskania unijnego wsparcia. Beneficjenci otrzymają w sumie 53,9 mln zł dotacji, na realizację zgłoszonych zadań.

Gmina Końskie dzięki 24,8 zł wsparcia planuje odbudowę zbiornika wodnego w Sielpi. Rewitalizacja zalewu, którego powierzchnia zajmuje teren ok. 62 ha, ma kosztować niemal 30 mln zł.

Jak powiedział burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, najważniejszym kosztowo i pod względem zakresu rzeczowego w realizacji zadania, będzie odmulenie i tym samym pogłębienie dna zbiornika. "Namuły są rezultatem katastrofy, jakiej uległ jaz znajdujący się powyżej zalewu przed 20 laty. Zbiornik zadziałał jak osadnik, co utrudnia rekreacyjne korzystanie z zalewu. Nie ma on też żadnej wartości retencyjnej" - wyjaśniał burmistrz.

Inwestycja obejmie również budowę i przebudowę urządzeń wodnych.

"Chcemy zbudować zupełnie nowy system redukcji stanu wody w zalewie - upust denny, który uchodzi za bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Na wejście rzeki Czarnej Koneckiej do zbiornika i Czarnej Taraski, planujemy zbudować stałą przegrodę - rodzaj blokady, która zatrzymywałaby większe ilości piachu i namułów. Chcemy też odbudować jaz w Małachowie - zdaniem hydrologów pozwoli to na okresowe spowolnienie biegu rzeki, w czasie gwałtownych przyborów wody, wiosennych i jesiennych" - opisywał Obratański.

Po przebudowie zbiornika, w jego części kąpieliskowej znajdzie się dopływ świeżej wody, pozwalający na jej wymianę. Wydłużona zostanie też plaża.

W związku z oprotestowaniem przez ekologów tzw. decyzji środowiskowej dotyczącej realizacji inwestycji, prace budowlane będą mogły się rozpocząć gdy zostanie sfinalizowana procedura administracyjna - prawdopodobnie wiosną 2018 r.

Zalew w Sielpi powstał w połowie XX wieku. W 2012 r. po ponad 20. latach starań, gmina przejęła zbiornik od skarbu państwa. Wokół akwenu funkcjonuje największy kompleks wypoczynkowy w woj. świętokrzyskim - jest tu kilkadziesiąt ośrodków z ok. 3 tys. miejsc noclegowych

Dzięki 13,3 mln zł dofinansowania gmina Radoszyce zrealizuje projekt budowy wielofunkcyjnego zbiornika małej retencji, który ma pomagać w zapobieganiu skutkom klęsk żywiołowych.

Z kolei Świętokrzyski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych będzie realizował projekt związany z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym Ostrowca Świętokrzyskiego i pobliskiej gminy Bodzechów.

Chodzi o regulację rzeki Modły oraz wykorzystanie istniejącego obecnie zbiornika w Częstocicach, jako polderu zalewowego, przyjmującego ewentualną falę powodziową (tzw. suchy zbiornik przeciwpowodziowy). Na realizację tego przedsięwzięcia instytucja otrzyma 15,7 mln zł. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.