PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie będzie mieć nowy geopark

  • PAP    21 lutego 2013 - 21:06
Świętokrzyskie będzie mieć nowy geopark

Ochrona i udostępnienie stanowisk geologicznych oraz promocja turystyczna północnej części województwa świętokrzyskiego to główne zadania geoparku "Nad Kamienną", jaki planują utworzyć samorządy.
Kilkanaście samorządów z sześciu północnych powiatów województwa świętokrzyskiego podpisało deklarację utworzenia geoparku "Nad Kamienną" - poinformował w czwartek dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Paweł Kołodziejski. Będzie to obszar promocji i ochrony stanowisk geologicznych.

Czytaj też: Geopark Kielce nominowany do międzynarodowej nagrody 

"To bardzo nowoczesna forma zabezpieczenia oraz promowania stanowisk geologicznych w Europie. Mamy szereg dobrych przykładów, m.in. z Wielkiej Brytanii, które pokazują jak można chronić geologię i jednocześnie uczynić ją instrumentem pozyskiwania turystów" - powiedział PAP Kołodziejski.

Centrum administracyjnym i edukacyjnym geoparku "Nad Kamienną" ma być Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Jak wyjaśnił Kołodziejski decyzja wynika m.in. z tego, że instytucja ma doświadczenia w promowaniu geologii i edukacji paleontologicznej. "Poza tym zdecydowało o tym położenie Starachowic w centralnej części Doliny Kamiennej" - wyjaśnił.

Stworzenie geoparku jest wspólną inicjatywą Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie oraz powiatu starachowickiego. Pierwsze plany dotyczące tego obszaru pojawiły się już 2001 roku."Przyszedł czas, żeby tą koncepcję stopniowo wcielać w życie. Za nami pierwszy krok w kierunku porządkowania stanowisk i próby aplikowania o środki" - powiedział Kołodziejski.

Północna część województwa świętokrzyskiego obfituje w szereg cennych stanowisk geologicznych. Wśród nich znajduje się m.in. rezerwat Gagaty Sołtykowskie, w którym znajdują się skamieniałe tropy dwóch różnych gatunków dinozaurów, oraz Krzemionki Opatowskie, gdzie znajdowała się prehistoryczna kopalnia krzemienia pasiastego.

Najbardziej znanym miejscem wśród turystów w Dolinie Kamiennej jest Bałtów, gdzie odkrycie jednego śladu prehistorycznego gada dało początek doskonale prosperującemu parkowi tematycznemu z modelami dinozaurów oryginalnej wielkości.

Innym ciekawym stanowiskiem geologicznym są osobliwe formy skalne powstałe w wyniku erozji w rezerwacie "Skałki Piekło pod Niekłaniem" niedaleko Stąporkowa.

Na terenie Polski działa obecnie 17 geoparków. Jeden z nich, transgraniczny, polsko-niemiecki Łuk Mużakowa jako jedyny jest wpisany do europejskiej sieci geoparków. Ambicją pomysłodawców utworzenia podobnego obszaru nad Kamienną jest to, by również i on znalazł się w międzynarodowych wykazach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.