PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie. Gmina Chęciny udostępni podziemną trasę w górze Miedzianka

  • PAP/rs    16 listopada 2017 - 15:58
Świętokrzyskie. Gmina Chęciny udostępni podziemną trasę w górze Miedzianka
Chęciny chcą zbudować trasę turystyczną w sztolniach dawnej kopalni rudy miedzi w głębi góry Miedzianka. (Fot. Shutterstock.com)

Zbudowanie trasy turystycznej w sztolniach dawnej kopalni rudy miedzi w głębi góry Miedzianka to główny element projektu dotyczącego utworzenia Staropolskiego Ośrodka Górnictwa Kruszcowego, jaki chce realizować gmina Chęciny (Świętokrzyskie).
• Przedsięwzięcie o wartości ok. 8 mln zł będzie realizowane dzięki ok. 5,5 mln zł dotacji z funduszy UE, jakie samorząd ma otrzymać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

• Jak poinformował w czwartek wiceburmistrz Chęcin Mariusz Nowak, po podpisaniu umowy na dofinasowanie projektu, przygotowywana będzie szczegółowa koncepcja przedsięwzięcia, związanego przede wszystkim z udostępnieniem dawnej kopalni dla turystów.

- Chcemy udostępnić - przynajmniej w części - podziemne sztolnie. Będziemy starali się to przygotować w porozumieniu z różnymi specjalistami, m.in. z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. To będzie nietypowy i trudny temat związany z robotami górniczymi, dlatego chcemy też zobaczyć, jak to zrobiono w innych miejscach, gdzie udostępniono podobne sztolnie zwiedzającym - zaznaczył samorządowiec.

Według wiceburmistrza, przed rozpoczęciem prac projektowych niezbędne będzie zinwentaryzowanie terenu Miedzianki (góra to rezerwat przyrody nieożywionej o częściowej ochronie), m.in. pod względem przyrodniczym, geologicznym i górniczym.

W ramach projektu, poza podziemną trasą, wokół Miedzianki powstanie także ścieżka edukacyjna, a wieża dawnego szybu zostanie gruntownie wyremontowana. "Chodzi o to, by ten charakterystyczny obiekt, widoczny z daleka, przyciągał ludzi" - dodał Nowak.

Planowany jest również remont Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego, która funkcjonuje w Miedziance od 2008 r. - znajdują się tu zbiory geologiczne i eksponaty górnicze. Wokół powstanie także niezbędna infrastruktura turystyczna.

Zdaniem Nowaka bogactwo geologiczne i przyrodnicze Miedzianki pozwala na stworzenie atrakcji turystycznej, która zachęci do odwiedzenia tego miejsca osoby w różnym wieku.

Obszar Miedzianki został szczegółowo przebadany przez naukowców z wielu ośrodków akademickich w Polsce. W 2015 r. gmina Chęciny, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Samorząd Województwa Świętokrzyskiego oraz Wspólnota Wsi Miedzianka podpisały porozumienie związane z podjęciem działań na rzecz utworzenia ośrodka, który eksponowałby walory Miedzianki.

Góra Miedzianka stanowi 25-hektarowy rezerwat przyrody nieożywionej o częściowej ochronie. Został utworzony dla zachowania względów naukowych i dydaktycznych wzniesienia. To najwyższy szczyt Pasma Chęcińskiego. Wieńczą go trzy skalne szczyty; najwyższy, zachodni liczy 365 m n.p.m. Roztacza się stamtąd sięgająca kilkudziesięciu kilometrów panorama na Góry Świętokrzyskie.

Najstarsze dokumenty pośrednio potwierdzające wydobywanie w Miedziance rud miedzi pochodzą z XV wieku. Kopalnie eksploatowano z przerwami przez kolejne stulecia. W XVIII wieku sprowadzono górników z Węgier, później wydobycie prowadzili zaborcy. W 1902 r. właścicielami kopalni zostali bracia Stanisław i Bolesław Łaszczyńscy, którzy po 20 latach zrezygnowali z wydobycia rud na rzecz kruszyw. Nierentowna eksploatacja rud ustała ostatecznie w 1953 r. Istniejące korytarze dawnej kopalni liczą kilkaset metrów długości.

Miedzianka pojawiała się m.in. w powieści młodzieżowej "Księga Urwisów" Edmunda Niziurskiego oraz filmie przygodowym "Tajemnica dzikiego szybu" z 1954 r. w reżyserii Wadima Berestowskiego, z Damianem i Maciejem Damięckimi w głównych rolach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.