PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: inwestycje w kulturę się opłacają. Także finansowo

  • PAP    16 marca 2016 - 12:32
Świętokrzyskie: inwestycje w kulturę się opłacają. Także finansowo
Od kwietnia do końca 2015 roku zamek w Chęcinach odwiedziło 170 tys. osób. (Fot. : www.zamekcheciny.pl)

• Rewitalizacja ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach to modelowy przykład takiej operacji.
• Sam remont i inwestycja w infrastrukturę to za mało. Trzeba postawić na nowe wydarzenia.
• Największym pracodawcą w gminie Pacanów jest Centrum Bajki.
Oprócz walorów edukacyjnych, inwestycje w kulturę przynoszą korzyści, także finansowe - podkreśla Jacek Kowalczyk, szef Regionalnej Organizacji Turystycznej województwa świętokrzyskiego i zarazem dyrektor departamentu odpowiedzialnego m.in. za turystykę i kulturę w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach.

- Myślę, że w tym okresie od 2007 do 2014 roku wartość inwestycji w kulturę w naszym regionie wyniosła około 200 mln zł. (…) Są to zarówno inwestycje infrastrukturalne, czyli budowa nowych obiektów od podstaw, m.in. gmachu Filharmonii Świętokrzyskiej czy Europejskiego Centrum Bajki, ale też modernizacji i rewitalizacja obiektów dziedzictwa kulturowego - powiedział Kowalczyk.

Jego zdaniem w ostatnich latach "spora część" dziedzictwa kulturowego została uratowana, lub udało się ją zaprezentować w zupełnie nowym, bardziej atrakcyjnym dla zwiedzających wydaniu.
W opinii Kowalczyka, "pokazowym przykładem" rewitalizacji i jej wpływu na lokalną gospodarkę jest rewitalizacja ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach, który od 2013 roku do kwietnia 2015 roku był zamknięty dla turystów z powodu zakrojonego na szeroką skalę remontu. Przed 2013 rokiem miejsce to odwiedzało niewiele ponad 100 tys. osób tymczasem od kwietnia do końca 2015 roku liczba ta sięgnęła 170 tys.

- Nadanie zabytkom nowego życia choćby poprzez uzupełnienie infrastruktury przynosi mnożnikowy efekt gospodarczy oraz pobudza okoliczny rynek - ocenił Kowalczyk. Jako przykład, oprócz zamku w Chęcinach, wskazał odnowiony dwór starostów chęcińskich w Podzamczu, który jest obecnie siedzibą Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

Efekt przynoszą także inwestycje w obiekty kulturalne, takie jak muzea.

- Muzeum Wsi Kieleckiej potroiło liczbę obiektów, które są w Parku Etnograficznym w Tokarni, ale zarazem podwoiło liczbę turystów. Widać, że warto inwestować - ocenił Kowalczyk.

Szef świętokrzyskiego ROT-u zaznaczył jednak, że sam remont i inwestycja w infrastrukturę może nie wystarczyć.

- Oprócz niezbędnych prac rewitalizacyjnych trzeba postawić na nowe wydarzenia, nowe imprezy tworzone w danym miejscu, które pobudzają ruch turystyczny - powiedział. Zaznaczył jednak że w wielu przypadkach rewitalizacja i nowa oferta powinny iść w parze.

- Jeśli nie ma się czegoś wyremontowanego, to ciężko tchnąć w dany obiekt nowe życie, nawet najlepszym wydarzeniem - podkreślił.

Wśród przykładów rozbudowy oferty turystycznej wymienił szlak archeo-geologiczny, który uzupełnił ofertę prehistorycznej kopalni Krzemienia w Krzemionkach pod Ostrowcem Świętokrzyskim czy działania, które dzieją się wokół Bałtowa i również nawiązują do lokalnego dziedzictwa kulturowego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.