PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie nagrody Novator

  • PAP    13 maja 2011 - 19:37

Statuetkami Novator 2010 Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa w Kielcach uhonorowała w piątek firmy z regionu świętokrzyskiego, które zrealizowały w minionym roku najlepsze przedsięwzięcia o charakterze innowacyjnym.
Nagrody wręczono podczas uroczystej gali.

Uhonorowano spółki: Zakłady Górniczo-Metalowe Zębiec w Zębcu, Valdi Ceramica w Stąporkowie, Delfin w Kielcach, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart w Kielcach, Intester w Dobrowie i Zakład Kamieniarski Przywała w Chęcinach. Ponadto nagrody otrzymali: Katedra Inżynierii Komunikacyjnej Politechniki Świętokrzyskiej, Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych oraz prof. Jerzy Zbigniew Piotrowski i Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice.

Jak powiedział prezes Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (SIPH) Ryszard Zbróg, Novator to nagroda przyznawana od pięciu lat - dużym, średnim i małym przedsiębiorstwom woj. świętokrzyskiego - za działania innowacyjne w produkcji, usługach oraz współpracy nauki z przemysłem, a także dla "lidera innowacyjności" i dla "animatora gospodarki".

Złożona z ekspertów różnych dziedzin gospodarki i nauki kapituła nagrody przyznała Novatora Zębcowi za preparat redukujący emisję amoniaku w hodowlach drobiu, środek do rekultywacji powierzchniowych wód śródlądowych oraz za dodatek poprawiający parametry tworzyw sztucznych i chemii budowlanej. Valdi Ceramikę nagrodzono za najnowocześniejszą w Polsce linię produkcji płytek ceramicznych o dużej powierzchni, a Delfina za linię produkcyjną do ekologicznej oczyszczalni ścieków nowej generacji.

Z kolei Fart został uhonorowany za zakup urządzeń pomiarowo-badawczych pomocnych w opracowywaniu nowych technologii budowy dróg o wysokim standardzie, Intester za poszerzenie oferty usług o produkcję szaf sterowniczych i rozdzielnic elektrycznych, a Zakład Kamieniarski za nowe urządzenia wykonujące m.in. rzeźbione elementy w stylu antycznym.

Katedrę Inżynierii Komunikacyjnej Politechniki Świętokrzyskiej oraz Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych nagrodzono statuetką za współpracę, której efektem są drogi, wykonane w oszczędzającej surowce i przyjaznej środowisku technologii "recyklingu głębokiego na zimno konstrukcji nawierzchni drogowych z asfaltem spienionym".

Prof. Jerzy Zbigniew Piotrowski z Politechniki Świętokrzyskiej otrzymał Novatora za znaczące osiągnięcia w badaniach naukowych i wynalazczości, m.in. za sześć patentów oraz za koncepcję "inteligentnego, energooszczędnego budynku Energis", który powstaje w kompleksie obiektów dydaktyczno-naukowych kieleckiej uczelni technicznej.

Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice zyskała statuetkę jako "animator gospodarki", który od 1998 r. tworzy dogodne warunki dla inwestowania i wprowadzania nowoczesnych technologii.

Konkursowi Novator 2010 patronowali prezesi: Urzędu Patentowego i Krajowej Izby Gospodarczej, wojewoda świętokrzyski oraz marszałek województwa świętokrzyskiego.

SIPH zrzesza ponad 150 firm, które zatrudniają ok. 14 tys. osób. Działa od 21 lat na rzecz wzrostu konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, świadcząc usługi doradcze, szkoleniowe, informacyjne i finansowe. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.