PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Obszary "Natura 2000" będą dostępne dla turystów

  • AW/PAP    28 września 2015 - 20:24
Świętokrzyskie: Obszary "Natura 2000" będą dostępne dla turystów
Powstanie niemal 1600 kilometrów ścieżek edukacyjno-ekologicznych, które będą stanowiły uzupełnienie szlaku rowerowego Green Velo (fot.fotolia)

16 nadleśnictw i 54 gminy z woj. świętokrzyskiego zaangażowały się w projekt, dzięki któremu wokół obszarów przyrodniczo chronionych w regionie powstanie 1600 km szlaków, tras i ścieżek uzbrojonych w obiekty infrastruktury turystycznej.

W opinii marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa, to przedsięwzięcie "zrewolucjonizuje turystykę przyrodniczą w regionie".

"Do tej pory patrzyliśmy na ekologiczny charakter województwa głównie przez pryzmat utrudnień związanych z realizacją inwestycji. Ale przychodzi moment, kiedy ten zasób może być - i tak będzie na pewno - ogromnym atutem województwa świętokrzyskiego. Powstanie niemal 1600 kilometrów ścieżek edukacyjno-ekologicznych, które będą stanowiły uzupełnienie biegnącego przez nasz region szlaku rowerowego Green Velo" - mówił Jarubas, podczas konferencji prasowej, promującej przedsięwzięcie.

Samorządy chcą otworzyć się bardziej na turystykę

Inicjatorami projektu są Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu (RDLP) oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach (WFOŚiGW). Beneficjentami projektu, poza Lasami Państwowymi będzie Świętokrzyski Park Narodowy i blisko 60 samorządów w regionie.

Jak podkreślał dyrektor RDLP Tomasz SOT, celem projektu jest jak najlepsze wykorzystanie potencjału przyrodniczego woj. świętokrzyskiego, w sposób który zapewni ochronę przyrody, ale również poprawi turystom warunki korzystania z jej walorów.

Przedstawicielka WFOŚiGW Maria Sitek przypomniała, iż blisko 65 proc. powierzchni woj. świętokrzyskiego podlega ochronie prawnej. Poza parkiem narodowym ustanowiono tu dziewięć parków krajobrazowych i 21 obszarów chronionego krajobrazu.

W regionie znajduje się też 40 obszarów europejskiej sieci ekologicznej "Natura 2000", które zajmują teren 160 tys. hektarów. I to właśnie zachowanie wartości przyrodniczej tych obszarów, jest głównym celem projektu. Chodzi o ich ochronę przed niekontrolowaną turystyką, przy jednoczesnym ich udostępnieniu dla turystyki i edukacji ekologicznej.

Szlaki - dla pieszych i rowerzystów - zostaną wyznaczone m. in. na obecnie istniejących trasach turystycznych, leśnych drogach gospodarczych i śródpolnych ścieżkach. Każda z nich będzie miała kształt pętli, przecinającej teren chroniony lub do niego prowadzącej. Niewykluczone, że niektóre będą przeznaczone do jazdy konnej czy narciarstwa biegowego.

Przy trasach powstanie ok. 160 miejsc odpoczynku dla turystów - z wiatami, altanami, ławkami, stołami, stojakami na rowery, koszami na odpady, mostami, podestami - wykonanymi z drewna i kamienia - oraz miejscami na ognisko. Na tablicach informacyjnych, będzie można znaleźć dane dotyczące terenów chronionych.

W planach jest też postawienie w większych miejscowościach w pobliżu tras infokiosków, z danymi przyrodniczymi oraz dotyczącymi znajdujących się w pobliżu atrakcji turystycznych, np. zabytków architektury. Turystom w zaplanowaniu wycieczki ma pomóc mobilna aplikacja m. in. na telefony komórkowe, dotycząca szlaku.

Nowe trasy za unijna dotację

Trasy będą biegły od okolic Sandomierza, przez południową część regionu w pobliżu Wisły, na Ponidzie - gdzie znajdują się jedne z najcenniejszych przyrodniczo terenów regionu. Inne będzie można znaleźć w Górach Świętokrzyskich, w północnych powiatach oraz na zachodzie województwa - w okolicy Włoszczowy.

Zostaną wytyczone w taki sposób, by łatwo można było na nie dotrzeć z niemal 200-kilometrowego, świętokrzyskiego odcinka Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Inicjatorzy przedsięwzięcia będą aplikowali o wsparcie projektu z funduszy Unii Europejskiej, w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Szacunkowy koszt realizacji projektu to 80 mln zł. Unijny wkład może wynieść 85 proc. kosztów, przy 15-procentowym wkładzie własnym beneficjentów.

Uzgodnienia dotyczące projektu i prace nad jego opracowaniem trwały półtora roku. Możliwe, że jego realizację uda się rozpocząć pod koniec 2016 r., a zakończyć w ciągu trzech lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • mars, 2015-09-29 17:59:48

    W świętokrzyskim potrzeba więcej tanich hoteli - istniejąca baza, choć coraz większa, jest za skromna.
  • RokWisły, 2015-09-29 14:57:20

    A może jeszcze dodać do tego pare szlaków wodnych - tyle fajnych rzeczek i rzek tam płynie - a wszystko Natura 2000