PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: ruszyły pierwsze wyciągi narciarskie

  • PAP/JS    15 stycznia 2018 - 20:38
Świętokrzyskie: ruszyły pierwsze wyciągi narciarskie
Ośrodki dysponują wyciągiem krzesełkowym, kilkudziesięcioma talerzykowymi oraz kilkunastoma orczykami na "oślich łączkach" i wyciągami taśmowymi (fot. pixabay.com)

Miłośnicy białego szaleństwa mogą już szusować na świętokrzyskich stokach. Niskie temperatury pozwoliły na dośnieżenie tras – pierwsze wyciągi ruszyły w ośrodkach Szwajcaria Bałtowska w Bałtowie i w centrum "Stadion" w Kielcach. Wkrótce zostaną otwarte kolejne trasy.
  • Trasy narciarskie w Świętokrzyskiem charakteryzują się w większości łagodnym nachyleniem - są przeznaczone do jazdy rodzinnej i rekreacyjnej.
  • Właściciele ośrodków podkreślają, że są wręcz idealne do nauki jazdy na nartach dzieci.
  • Ośrodki dysponują wyciągiem krzesełkowym, kilkudziesięcioma talerzykowymi oraz kilkunastoma orczykami na "oślich łączkach" i wyciągami taśmowymi.

Przedstawiciele ośrodków podkreślają, że występująca od kilku dni mroźna aura - przede wszystkim niskie nocne temperatury - pozwoliła na przygotowanie tras akurat w terminie ferii uczniów z Mazowsza, którzy od kilku lat bardzo licznie odpoczywają zimą w województwie świętokrzyskim.

W Szwajcarii Bałtowskiej koło Ostrowca Świętokrzyskiego są czynne cztery trasy, na których leży 15-40 cm śniegu. "Klienci, którzy zarezerwowali u nas noclegi dawno temu, czekali aby zima ruszyła. W sobotę udało się uruchomić pierwszą trasę narciarską, w niedzielę - kolejne, razem z kolejką krzesełkową. Warunki są bardzo dobre" - oceniła Monika Pękala z ośrodka.

Dla gości nocujących w Szwajcarii Bałtowskiej przygotowano specjalne promocje - m.in. możliwość odwiedzania popularnych wśród dzieci Wioski św. Mikołaja i Krainy Królowej Śniegu podczas całego pobytu - przy jednorazowym zakupie biletu. To także o połowę tańszy bilet wstępu na zwiedzanie pobliskich neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach.

W Centrum Sportowo-Rekreacyjnym "Stadion" w Kielcach czynne są dwa wyciągi: taśmowy dla dzieci i jeden duży na stoku zbocza Pierścienicy. Można też ślizgać się na łyżwach na krytym lodowisku działającym obok wyciągów. "Mamy hotel i widać zainteresowanie gości głównie z Mazowsza. Wiele osób dzwoniło i czkało na otwarcie ośrodka" - powiedziała Agnieszka Wiśniewska ze "Stadionu".

Z kolei na kieleckim na Telegrafie, gdzie znajduje się najtrudniejsza trasa w regionie, w tym sezonie zostanie uruchomiony jedynie mały wyciąg.

Nadal są naśnieżane także trasy narciarskie w okolicy Kielc: w Niestachowie, Tumlinie, Bodzentynie i Krajnie. Wyciągi powinny tam ruszyć w tym tygodniu, a w ostatniej z wymienionych stacji "Sabat", już we wtorek. Dla narciarzy przygotowywana jest także trasa w Konarach w pobliżu Sandomierza.

Trasy narciarskie w Świętokrzyskiem charakteryzują się w większości łagodnym nachyleniem - są przeznaczone do jazdy rodzinnej i rekreacyjnej. Właściciele ośrodków podkreślają, że są wręcz idealne do nauki jazdy na nartach dzieci.

Ośrodki dysponują wyciągiem krzesełkowym, kilkudziesięcioma talerzykowymi oraz kilkunastoma orczykami na "oślich łączkach" i wyciągami taśmowymi. Łączna długość tras zjazdowych na świętokrzyskich stokach to ponad 5 km.

Wszystkie świętokrzyskie stoki są oświetlone, ratrakowane i wyposażone w sprzęt do sztucznego naśnieżania. Przy stokach są parkingi, bary i restauracje oraz wypożyczalnie sprzętu. Szczegółowe informacje na temat warunków jazdy, zaplecza noclegowego - m.in. w gospodarstwach agroturystycznych - i atrakcji, jakie przygotowały poszczególne ośrodki, można znaleźć na ich stronach internetowych.

Placówki kultury regionu specjalne atrakcje dla najmłodszych szykują na drugą połowę lutego - kiedy to zaczną się ferie w Świętokrzyskiem, ale także ich zwykła oferta warta jest uwagi dzieci i ich rodziców. Jej szczegóły oraz trasy dojazdu do miejsc wartych obejrzenia i zwiedzenia, są dostępne m.in. na stronie administrowanej przez regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego: www.swietokrzyskie.travel.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.