PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie. Zatrzymano fałszywych policjantów

  • PAP/rs    8 grudnia 2017 - 17:44
Świętokrzyskie. Zatrzymano fałszywych policjantów
Dwóch mężczyzn podających się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali świętokrzyscy policjanci. Fot. Shutterstock.com

Dwóch mężczyzn podających się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali świętokrzyscy policjanci. Fałszywym stróżom prawa postawiono już zarzut oszustwa, grozi im do ośmiu lat więzienia.
• Oszuści polecili starszemu mężczyźnie wypłacić środki z banku i przekazać je policjantom. Mieszkaniec Ostrowca wypłacił 50 tys. złotych, a następnie zgodnie z instrukcją pozostawił pieniądze w ustalonym miejscu.

• Fałszywi funkcjonariusze zapewniali pokrzywdzonego, że pieniądze, które trzyma na koncie w banku, są zagrożone, a w celu ich zabezpieczenia policjanci przeprowadzają tajną akcję.

• Po przekazaniu pieniędzy mieszkaniec Ostrowca Św. zorientował się, że mógł paść ofiarą oszustwa i powiadomił policję, która przygotowała zasadzkę na rzekomych stróżów prawa.

Jak poinformowała kom. Ewa Libuda z KPP w Ostrowcu Św., w środę z 77-letnim mieszkańcem miasta skontaktowali się telefonicznie oszuści, którzy powiedzieli mu, iż są policjantami z Centralnego Biura Śledczego Policji.

- Fałszywi funkcjonariusze zapewniali pokrzywdzonego, że pieniądze, które trzyma na koncie w banku, są zagrożone, a w celu ich zabezpieczenia policjanci przeprowadzają tajną akcję. W rozmowie brał udział także mężczyzna, który dla uwiarygodnienia oszustwa przedstawił się jako prokurator - powiedziała Libuda.

Oszuści polecili starszemu mężczyźnie wypłacić środki z banku i przekazać je policjantom. Mieszkaniec Ostrowca wypłacił 50 tys. złotych, a następnie zgodnie z instrukcją pozostawił pieniądze w ustalonym miejscu. - Fałszywi policjanci zapowiedzieli mężczyźnie, iż ich tajna akcja będzie prowadzona także następnego dnia i skontaktują się z nim, aby "zabezpieczyć" pozostałe oszczędności - dodała policjantka.

Po przekazaniu pieniędzy mieszkaniec Ostrowca Św. zorientował się, że mógł paść ofiarą oszustwa i powiadomił policję, która przygotowała zasadzkę na rzekomych stróżów prawa. W czwartek po południu w Iłży (Mazowieckie) zatrzymano dwóch mieszkańców tego województwa w wieku 34 i 62 lat, w trakcie odbierania przez nich kolejnych pieniędzy od pokrzywdzonego.

Fałszywi funkcjonariusze usłyszeli już zarzut oszustwa i usiłowania oszustwa. Teraz zostaną doprowadzeni do prokuratury z wnioskami o zastosowanie wobec nich środków zapobiegawczych. Zgodnie z kodeksem karnym grozi im do ośmiu lat więzienia. - Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczamy dalszych zatrzymań - podkreśliła kom. Libuda.

Policja apeluje do mieszkańców o ostrożność i większą rozwagę. St. sierż. Damian Janus z KWP w Kielcach powiedział PAP, że podobnych przypadków oszustw świętokrzyska policja odnotowała już kilkanaście od początku roku. Zwykle ich ofiarami padają ludzie starsi. - Jeśli ktoś podaje się za policjanta, prokuratora czy pracownika sądu i proponuje nam załatwienie pewnej sprawy za określoną korzyść finansową, możemy być pewni na 100 proc., że to jest oszust. W takim przypadku powinniśmy jak najszybciej zadzwonić na policję - ostrzegał Janus.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.