PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętowali iście paradnie

  • PAP    11 listopada 2011 - 15:10

Z okazji Święta Niepodległości ulicami Warszawy przemaszerowała w piątek parada wojsk w umundurowaniu i uzbrojeniu z lat 1920-1945. Wzięło w niej udział ponad 300 żołnierzy i 80 koni.
Defilada pomaszerowała częścią Krakowskiego Przedmieścia, ul. Tamka, dalej ul. Kruczkowskiego do Muzeum Wojska Polskiego.

Ze względów bezpieczeństwa policja zmieniła trasę przemarszu, który miał przebiegać ul. Nowy Świat. Na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie grupa około 100 osób zaatakowała bowiem policjantów. Na miejsce wezwano wsparcie, sytuację opanowano.

Na trasie przemarszu defilady ustawiły się tysiące warszawiaków, którzy oklaskami witali maszerujących żołnierzy. W paradzie brały udział grupy rekonstrukcyjne z całego kraju.

Radosna Parada Niepodległości z udziałem wojewody dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupy, prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i...Józefa Piłsudskiego, marszałka Rzeczpospolitej (w tej roli wystąpił aktor) przeszła zaś ulicami Wrocławia.

Podczas oficjalnych uroczystości na wrocławskim rynku poprzedzających paradę wojewoda dolnośląski przypomniał historię państwa polskiego oraz jego dochodzenie do niepodległości 11 listopada 1918 r. "Składam dzisiaj hołd bohaterom przeszłości i zrobię wszystko, aby ich wartości nie zostały zapomniane" - mówił Skorupa nawiązując m.in. do postaci Piłsudskiego.

Później wrocławianie, uczniowie szkół oraz harcerze - wszyscy z narodowymi emblematami - wzięli udział w Radosnej Paradzie Niepodległości. Na czele pochodu jechał bryczką marszałek Rzeczpospolitej Józef Piłsudski w towarzystwie prezydenta Wrocławia i wojewody dolnośląskiego. Tuż za nimi jechała konna straż miejska oraz wrocławscy harley owcy na sygnałach. Po przejściu głównymi ulicami Wrocławia uczestnicy rozeszli się do domów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.